Ką daryti su nebenaudojamais elektronikos ar buitinės technikos prietaisais? Deja, dauguma išgirdę šį paprastą klausimą, pasimeta ir nežino ką atsakyti. Todėl, mes Jums padėsime!

Pirmiausia, nemeskite senos technikos į komunalinių atliekų konteinerius, nestatykite šalia jų, nelaikykite atviroje vietoje ar neardykite patys. Nes buitiniai prietaisai palikti lauke ar konteineryje, veikiami oro sąlygų, pradeda irti, o iš jų išsiskiria pavojingos medžiagos ir patenka į aplinką, kurioje kenkia visoms gyvoms būtybėms. Taigi šios atliekos Lietuvoje surenkamos keliais būdais:

  1. Specialūs konteineriai. Smulki elektros ir elektroninė įranga, taip pat baterijos, lemputės surenkamos specialiose spalvoto medžio logotipu pažymėtose vietose, kurios yra įsikūrusios automobilių aikštelėse, parduotuvėse.
  2. Nemokamos paslaugos. Stambiagabaritę buitinę techniką (televizorių, viryklę, t.t.) gali paimti atitinkamos tarnybos, kurios nemokamai atvažiuos į namus ir išveš seną, neveikiančią ar tiesiog nebereikalingą buitinę techniką.

Ar žinote, jog tinkamai perdirbus atliekas, galima gauti visą eilę antrinių žaliavų:  įvairių metalų ir plastikų, stiklo perdirbimo metu? Gautos antrinės žaliavos patenka pas naujų gaminių gamintojus, o pavojingos medžiagos perduodamos specializuotoms perdirbimo gamykloms Lietuvoje ir užsienyje. Tad, kad situacija pasikeistų gyventojai taptų sąmoningi, Aplinkos ministerija jau kelis metus ES fondų lėšomis finansuoja ir skatina aplinkosauginio švietimo projektų įgyvendinimą. Todėl, atiduodami prietaisus utilizavimui galite būti tikri, kad jie pavirs antrinėmis žaliavomis laikantis pačių aukščiausių aplinkosauginių ir gamybai keliamų reikalavimų ir taupydami žemės resursus sugrįš naujais gaminiais.

Perdirbimui priimamų prekių sąrašas:

  1. Stambi buitinė technika: šaldytuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, drabužių džiovintuvai, indaplovės, duonkepės, virtuviniai kombainai, garų surinktuvai, elektrinės viryklės, šildytuvai, radiatoriai bei ventiliatoriai, mikrobangų krosnelės, oro kondicionavimo prietaisai.
  2. Smulki buitinė technika: dulkių siurbliai, gariniai valytuvai, šlavimo mašinos, siuvimo, mezgimo mašinos, lygintuvai ir kiti skalbinių lyginimo, gręžimo bei kitokios priežiūros prietaisai, gruzdintuvai, skrudintuvai, vaflinės, keptuvės, smulkintuvai, sulčiaspaudės, kavamalės, talpyklų ir pakuočių atidarymo ar sandarinimo įranga, elektriniai peiliai, plaukų kirpimo, džiovinimo, dantų valymo, skutimosi ir masažavimo prietaisai, epiliatoriai, rankiniai ir staliniai laikrodžiai bei laiko matavimo, rodymo ar fiksavimo įranga, svarstyklės.
  3. IT ir telekomunikacinė įranga: delniniai kompiuteriai, spausdintuvai, stalo ir nešiojami kompiuteriai, kopijavimo aparatai, skaneriai, elektrinės ir elektroninės rašomosios mašinėlės, faksimiliniai aparatai, teleksai, telefonai, taksofonai, bevieliai telefonai, mobilieji telefonai.
  4. Kiti prietaisai: radijo aparatai, televizoriai, vaizdo kameros, vaizdo grotuvai, garso grotuvai, garso stiprintuvai, muzikos instrumentai, fotoaparatai ir kitos garso, vaizdo įrašymo, atkūrimo priemonės, įskaitant signalus ar kitas garso, vaizdo paskirstymo priemones (išskyrus telekomunikacijų) MP3, CD, DVD.
  5. Medicininius prietaisus.
  6. Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga: elektriniai traukinukai, lenktyninių automobilių komplektai, rankiniai vaizdo žaidimų pultai, vaizdo žaidimai, kompiuteriai, naudojami dviračiuose, nardymo, bėgimo, irklavimo ir kitoje įrangoje, elektroniniai treniruokliai, ėjimo, bėgimo takeliai, elektrinė smigių lenta, švieslentės, monetų aparatai ir kt.
  7. Įrankius: grąžtai, pjūklai, siuvimo mašinos, tekinimo, malimo, šlifavimo, smulkinimo, pjovimo, kapojimo, kirpimo, gręžimo, skylių darymo, perforavimo, lankstymo, lenkimo prietaisai; kniedijimo, kalimo, veržimo arba kniedžių, vinių, varžtų ištraukimo įrankiai, virinimo, litavimo įrankiai; skystų, dujinių medžiagų purškimo, skleidimo, paskirstymo ar kitokio apdorojimo įvairiomis priemonėmis įranga, vejos pjovimo ar kitų sodo darbų įrankiai ir pan.
  8. Apšvietimo įranga: įvairūs šviestuvai.