Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) sukėlė visuomenės pasipiktinimą socialiniuose tinkluose paskelbusi informaciją apie europarlamentarą Dainių Žalimą. Partijos oficialiame „Facebook” puslapyje pasirodęs įrašas kaltina D. Žalimą neva pasinaudojus ryšiais asmeninei naudai gauti – esą Vilniaus savivaldybė „netikėtai” pradėjo tvarkyti gatvę, kurioje gyvena europarlamentaras.
LSDP įraše teigiama, kad gatvė buvusi „puikios būklės”, tačiau savivaldybė ją vis tiek ėmėsi tvarkyti. Socialdemokratai užsimena apie galimą „gražų savivaldybės ir europarlamentaro bendradarbiavimą”, insinuodami, kad D. Žalimas pasinaudojo savo padėtimi asmeninei naudai.
Tačiau tikrovė yra visiškai kitokia – D. Žalimas neturi jokio ryšio su minėtos gatvės tvarkymu. Vilniaus savivaldybės infrastruktūros projektai planuojami ir vykdomi pagal iš anksto patvirtintus planus, neatsižvelgiant į tai, kas konkrečiose gatvėse gyvena.
Asmeniniai išpuoliai vietoj konstruktyvios, faktais paremtos politikos
LSDP įraše taip pat pateikiama eilė asmeninių kaltinimų D. Žalimui, susijusių su jo ankstesne veikla Konstituciniame Teisme, šeimos finansais ir politine veikla. Tokie asmeniniai išpuoliai politinio oponento atžvilgiu kelia klausimų apie socialdemokratų politinę kultūrą.
Visuomenės reakcija
Po įrašu pasipylė kritikos komentarai. Viena komentatorė Viktorija Mačkutė parašė: „Ar jūs rimtai tokie gluši ar dar pagiringi? Sulindę iki kaklo į korupciją, sėdi valdžioje ir ne apie savo nuopelnus kalba, bet pila toliau ant dirbančių.”
Kitas komentatorius Egis Rasiukas ironiškai pastebėjo: „Šaunu. Jūs apgailėtini ir šiandien. Lauksime kokį dar labiau apgailėtiną post’ą įdėsite ryt.”
Violeta Paulauskienė apibendrino daugelio nuomonę: „Radikalėjat ne dienom, bet valandom. Darotės panašūs į gražulius ar kitas politines padugnes. […] Štai kas atsitinka, kai nustojama vadovautis vertybėmis.”
Politinės kultūros krizė?
Šis incidentas kelia rimtų klausimų apie politinę kultūrą Lietuvoje. Vietoj konstruktyvių diskusijų apie valstybės problemas ir jų sprendimus, didžiausia valdančiosios koalicijos partija pasirinko skleisti nepagrįstus gandus ir asmeninius kaltinimus.
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Dideli „Swedbank” pokyčiai nuo lapkričio 1 dienos. Palies kiekvieną banko klientą
- Ką reiškia šis ženklas? Raudonas taškas suklaidina ne vieną patyrusį vairuotoją
- EK įspėja dėl TEMU ir Shein. „80% produktų yra kenksmingi žmonėms”
Tokie veiksmai ne tik diskredituoja pačią LSDP, bet ir kenkia visos Lietuvos politinės sistemos reputacijai. Rinkėjai tikisi iš politikų atsakingo elgesio, faktais pagrįstų argumentų ir pagarbos oponentams.
D. Žalimas atsako į kaltinimus
Reaguodamas į LSDP išpuolį, D. Žalimas paskelbė išsamų paaiškinimą savo „Facebook” paskyroje. Europarlamentaras pabrėžė, kad „niekada nesu kreipęsis į savivaldybę dėl jokios gatvės remonto” ir net „nežinočiau, kur ten belstis”.
Pasak D. Žalimo, keista, kad klausimai apie gatvės remontą pasirodė būtent tada, kai jis pradėjo viešai kalbėti apie premjero Gintauto Palucko neaiškios kilmės turtus ir kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimų nusikalstamų veikų.
„Kai užkabini galimą kriminalą, būk pasirengęs, kad būsi puolamas stengiantis įrodyti, kad pats toks esi. LSDP tai šiandien patvirtino su kaupu. Juokingai žemo lygio tekstu”, – rašė D. Žalimas.
Europarlamentaras pabrėžė skaidrumą ir pranešė, kad pats kreipsis į Vilniaus savivaldybę, prašydamas pateikti visus duomenis apie gatvės tvarkymą. Jis taip pat ketina kreiptis į žurnalistų etikos institucijas dėl tendencingų publikacijų.
Juodosios technologijos Lietuvos politikoje?
D. Žalimas išreiškė susirūpinimą dėl politinės kultūros būklės: „Vengrijoje ir Sakartvele valdžios kritikus bandoma užgniaužti pasitelkiant juodąsias technologijas, juos išjuokiant, skelbiant ties šmeižto riba balansuojančias publikacijas.”
Tačiau europarlamentaras pabrėžė, kad tokie bandymai jo nesustabdys: „Premjeras gal tikisi, kad taip nustosime sureikšminti jo ir jo aplinkos kriminalinį mentalitetą. Bet mes nesustosime ir toliau sureikšminsime.”
Šis incidentas kelia rimtų klausimų apie politinę kultūrą Lietuvoje ir socialinių tinklų naudojimą politinėje kovoje. Vietoj konstruktyvių diskusijų apie realias problemas, didžiausia valdančiosios koalicijos partija pasirinko asmeninių išpuolių ir nepagrįstų kaltinimų kelią, bandydama nukreipti dėmesį nuo nepatogių klausimų apie savo vadovų finansus.