Planuojama ne tik drastiškai padidinti tabako akcizus, bet ir dalį ar visas pajamas iš jų nukreipti tiesiai į ES biudžetą. Kas slepiasi už šių planų ir kaip tai paveiktų paprastus žmones?
Kaip rašo lrytas.lt, Europos Komisija siūlo „139 proc. padidinti cigarečių akcizą”. Tai reiškia, kad cigarečių pakelis, dabar kainuojantis apie 4-5 eurus, gali pabrangti iki 9-10 eurų. Panašūs akcizai būtų taikomi ir elektroninėms cigaretėms, kaitinamajam tabakui bei nikotino maišeliams.
Tačiau tai tik pusė istorijos. Blogiausia, kad pajamos iš šių akcizų gali nebelikti Lietuvoje. Vietoj to, kad pinigai eitų į mūsų ligonines, mokyklas ar kelius, jie keliautų tiesiai į Briuselio biudžetą.
Kodėl Lietuva nukentėtų labiausiai
Ekonomistas Marius Dubnikovas lrytas.lt aiškina sudėtingą situaciją: „Vakarų Europos valstybės tarsi bando užgniaužti iš Rytų ateinančias šešėlinės ekonomikos cigaretes, bet realybėje tai neveikia.”
Problema ta, kad Lietuva turi ilgą sieną su Baltarusija, kur cigaretės kainuoja kelis kartus pigiau. Jau dabar kontrabanda sudaro apie 20 procentų rinkos ir valstybė praranda beveik 100 milijonų eurų per metus. Padidinus kainas dar labiau, kontrabanda tik augtų.
Tuo tarpu Prancūzijoje ar Vokietijoje, kur nėra sienų su ne ES šalimis, problema ne tokia aštri. Jie galėtų ramiai perduoti akcizų pajamas Briuseliui, o mes prarastume ir oficialias pajamas, ir dar labiau įsigalėtų šešėlis.
Dvigubas smūgis Lietuvos biudžetui
Finansų ekspertai atkreipia dėmesį į paradoksalią situaciją. Lietuva jau dabar skiria rekordines sumas gynybai – planuojame pasiekti 5 procentus nuo BVP per artimiausius dvejus metus. Tuo tarpu daugelis ES šalių tokį įsipareigojimą duoda tik iki 2035 metų.
Kaip pastebi M. Dubnikovas lrytas.lt: „Per tokį galimą pajamų perėmimą Briuseliui mes sumokėtume ne tik už save, bet ir už šalis, kurios pačios to nedaro.”
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Skambutis ir staigus nutraukimas: kas taip daro ir kam to reikia?
Jei Briuselis perimtų visas pajamas iš tabako akcizų, Lietuvos biudžetas netektų apie 400 milijonų eurų per metus. Tai pinigai, kurie dabar eina švietimui, sveikatos apsaugai, infrastruktūrai.
Ką daryti paprastiems žmonėms
Situacija kelia daug klausimų tiems, kas rūko ar naudoja alternatyvius tabako gaminius:
Jei oficialios cigaretės kainuos 9-10 eurų, kontrabanda taps dar patrauklesnė. Tačiau atminkite – nelegali prekyba ne tik neteisėta, bet ir pavojinga sveikatai, nes nežinote, ką tiksliai rūkote.
Galbūt laikas pagalvoti apie metimą? Su tokiomis kainomis rūkymas taps prabangos preke. Rūkantis po pakelį per dieną išleistų apie 300 eurų per mėnesį.
Elektroninės cigaretės ir kiti alternatyvūs produktai taip pat brangs, todėl pereiti prie jų nebūtų pigesnis sprendimas.
Kas gali sustabdyti šiuos planus
Švedijos finansų ministrė Elisabeth Svantesson jau pavadino ES pasiūlymą „visiškai nepriimtinu”. Prie kritikų prisijungė Italija, Graikija, Rumunija ir Bulgarija.
Lietuvos finansų ministerija kol kas atsargiai komentuoja situaciją, teigdama, kad lauks oficialių pasiūlymų. Tačiau ekspertai ragina aktyviau ginti nacionalinius interesus.
Svarbiausi faktai trumpai
Cigarečių kainos gali padidėti 139 procentus – nuo 4-5 iki 9-10 eurų už pakelį. Pajamos iš akcizų gali būti perduotos ES biudžetui, o ne likti Lietuvoje. Kontrabanda jau dabar sudaro 20 procentų rinkos ir toliau augtų. Lietuva prarastų apie 400 milijonų eurų pajamų per metus. Sprendimas gali būti priimtas jau šių metų rudenį.
Ar Lietuvos valdžia sugebės apginti nacionalinius interesus Briuselyje? Nuo to priklausys ne tik rūkalių kainos, bet ir tai, ar mūsų mokesčiai liks dirbti Lietuvai, ar bus išsiųsti į Europą.
Šaltiniai: lrytas.lt, europa.eu