Nuo 2026 metų lietuvių laukia revoliuciniai pokyčiai pensijų kaupimo sistemoje. Pirmą kartą per visą II pakopos istoriją gyventojai galės atsiimti sukauptus pinigus. Daugelis jau dabar svarsto – pasilikti sistemoje ar pasiimti pinigus?
Didžioji permaina – galimybė pasitraukti
Svarbiausia naujovė – nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d. visi dabar kaupiantys II pakopoje galės visiškai pasitraukti iš sistemos ir atsiimti dalį sukauptų pinigų. Tai istorinis momentas, nes pirmą kartą nuo 2004 metų, kai startavo II pakopa, žmonės galės apsispręsti, ar jiems verta toliau kaupti pensijai privačiuose fonduose. Be to, nuo 2026 metų nebebebus automatinio įtraukimo į sistemą – norintys kaupti turės patys aktyviai prisijungti.
Kiek pinigų galima atsiimti
Pasitraukiantiems iš kaupimo asmeninės įmokos ir uždirbtas pelnas bus pervesti tiesiai į banko sąskaitą be jokių mokesčių ar atskaitymų. Valstybės skirtos lėšos grįš į „Sodrą” ir padidins būsimą pensiją. Pavyzdžiui, jei per 15 metų sukaupėte 10 000 eurų, iš kurių 7 000 eurų sudaro jūsų įmokos ir pelnas, o 3 000 eurų – valstybės parama, į rankas gautumėte tuos 7 000 eurų. Svarbu suprasti, kad valstybės skatinamosios įmokos ir anksčiau „Sodros” skirtos lėšos liks sistemoje ir bus paverstos apskaitos vienetais, kurie ateityje padidins jūsų senatvės pensiją.
Naujos galimybės likusiems sistemoje
Tiems, kas nuspręs kaupti toliau, atsiveria naujos lankstumo galimybės. Bus galima didinti įmokas – bazinės 3 procentai plius papildomos įmokos, kurioms taikoma GPM lengvata. Taip pat bus galima sustabdyti kaupimą iki 12 mėnesių, o prireikus šį terminą pratęsti. Vieną kartą gyvenime bus galima atsiimti iki 25 procentų sukauptos sumos, tačiau ne daugiau nei pats įmokėjai. Ši galimybė skirta tiems, kam staiga prireikė pinigų svarbiam tikslui, bet nenori visiškai pasitraukti iš kaupimo.
Pinigų atsiėmimo galimybės skirtingais gyvenimo etapais
Iki pensinio amžiaus pinigus atsiimti bus galima keliais atvejais. Vieną kartą gyvenime galėsite pasiimti ketvirtadalį sukauptos sumos su 3 procentų atskaitymu. Jei iki pensijos liko mažiau nei 5 metai ir sukaupta suma nesiekia pusės privalomo anuiteto sumos, galėsite atsiimti viską. Ypatingais atvejais – netekus 70-100 procentų darbingumo, sergant sunkia liga ar reikalinga pagalba – visi pinigai bus išmokami be atskaitymų ir pajamų mokesčio.
Kas laukia sulaukus pensijos
Sulaukusiems pensinio amžiaus taisyklės bus paprastesnės. Jei sukaupta suma nesiekia pensijų anuiteto ribos, galėsite rinktis – gauti viską iš karto, dalimis ar įsigyti anuitetą. Jei suma viršija ribą, anuitetas bus privalomas, bet sumą virš maksimalios anuiteto ribos galėsite atsiimti vienu kartu. Geriausia žinia pensininkams – visos išmokos nebus apmokestinamos.
Kaip sužinoti savo sumą ir priimti sprendimą
„Sodra” rengia atnaujintą prognozuojamos pensijos skaičiuoklę, kurioje bus naujas scenarijus „Kaupiu, bet noriu pasitraukti”. Prisijungę prie asmeninės „Sodros” paskyros matysite preliminarią viso sukaupto turto vertę, kokia suma būtų pervesta į „Sodrą” ir kiek gautumėte į rankas. Skaičiuoklė parodys, kiek prarasite ateityje pasitraukdami dabar ir kokio dydžio pensija jūsų lauktų abiem atvejais. Iki 2028 metų bus sukurtas naujas pensijų informacinis portalas, kuris padės įvertinti visus sprendimo niuansus.
Ar verta pasitraukti iš II pakopos
Finansų ekspertai ragina neskubėti su sprendimais ir gerai viską apgalvoti. Atsiėmus pinigus dabar, prarandama ne tik būsimos investicinės grąžos galimybė, bet ir valstybės skatinamosios įmokos. Kita vertus, turint konkrečių planų – būsto pirkimas, verslo plėtra, skolų grąžinimas ar vaikų mokslai – pinigai gali būti naudingesni šiandien nei po 20-30 metų. Kiekvienas turėtų įvertinti savo situaciją individualiai, atsižvelgdamas į amžių, finansinę padėtį, sveikatą ir ateities planus. Svarbiausia – priimti informuotą sprendimą, o ne veikti impulsyviai.
- SEB klientas pasipiktinęs: 82 tūkstančiai eurų sąskaitoje, bet bankas sako „ne” grynųjų išmokėjimui
- FIFA Pasaulio futbolo klubų taurė: sensacingos brazilų pergalės ir Europos grandų mūšiai ketvirtfinalyje
- SEB bankas įspėja apie tris naujus apgaulės būdus. Sukčiai pakeitė taktiką
- Dar viena netikėta žinia iš „Swedbank“ nutraukiama itin populiari paslauga. Klientai jaučiasi apgauti
- Nuo pirmadienio – naujos taisyklės pasienyje su Lenkija: ministras įspėja apie galimas eiles ir patikras, 13 patikros punktų