Saugumas – ne tik sienos, bet ir laidai. Lietuva kartu su kaimyninėmis šalimis imasi tvirtų veiksmų siekiant apsaugoti energetikos sistemą nuo šiuolaikinių grėsmių – tiek fizinių, tiek skaitmeninių. Kartu su Latvija, Estija ir Lenkija pasirašytas svarbus susitarimas, kuris atvers duris beveik 382 mln. eurų investicijoms į Baltijos šalių energetikos infrastruktūros apsaugą, iš kurių net 81,7 mln. eurų bus skirta Lietuvai.
Kodėl tai svarbu kiekvienam iš mūsų?
Kai kalbame apie energetinę infrastruktūrą, tai nėra tik „aukštos įtampos laidai“ – tai mūsų kasdienybės pamatas: šviesa namuose, karštas vanduo, telefonų įkrovimas, o kritiniu atveju – ir ryšys su pasauliu. Sinchronizacija su Europa reiškia, kad Lietuva atsisako priklausomybės nuo Rytų sistemų ir pereina prie vakarietiškos elektros rinkos. Tai – ne tik ekonominis, bet ir geopolitinis saugumo šuolis.
Ką apima šis susitarimas?
✅ Sąnaudų pasidalijimo sutartis tarp keturių šalių leis bendrai siekti ES finansavimo infrastruktūros apsaugai.
✅ Lietuva tikisi, kad bent 50 proc. projektų vertės – 40,85 mln. eurų – bus finansuojama iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės (Connecting Europe Facility, CEF).
✅ Lėšos bus skirtos:
- Kritinės infrastruktūros fizinei apsaugai stiprinti
- Elektroninėms ir fizinėms apsaugos sistemoms įsigyti
- Bepiločių orlaivių aptikimo ir neutralizavimo sistemoms diegti
- Avarinėms atsarginėms priemonėms ir komponentams įsigyti
Kas pasikeitė 2024–2025 m.?
Priminsime, kad 2024 metų vasarį Baltijos šalys atsijungė nuo Rusijos valdomos BRELL sistemos ir sėkmingai pradėjo veikti kartu su kontinentinės Europos elektros tinklu. Tai reiškia, kad daugiau nei 400 milijonų Europos vartotojų dabar dalijasi ta pačia sinchronine erdve, o mes – su jais.
„Tai – ne tik techninis ar biurokratinis žingsnis. Tai – svarbi Lietuvos saugumo ir ekonominio tvarumo dalis. Gauta ES parama sumažins finansinę naštą vartotojams, o sustiprinta infrastruktūra užtikrins, kad Lietuvos energetikos sistema išliktų saugi net ir esant hibridinėms grėsmėms“, – sako VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Nuo šviesos jūsų namuose iki šalies strateginio saugumo – energetika yra visų mūsų reikalas. Ir šis susitarimas rodo, kad Lietuva žengia ne žingsnį, o šuolį į energetinį atsparumą, kuriuo galime pagrįstai didžiuotis.
- Nuo bankomato nė žingsnio – ši klaida tyko kiekvieno, kuris nori išsiimti grynųjų. Esate potencialus taikinys
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Jau aišku, kad Jonas Valančiūnas Europoje nežais, tačiau naujienos tuo nesibaigia
- „Ignitis” primena, kad pasikeitė elektros kainos. Ar gyventojams reikia imtis veiksmų?
- Kaip pašalinti visą informaciją apie save iš interneto?