Lietuvos vairuotojus nuo liepos 8 dienos pasitiko griežtesnė techninės apžiūros tvarka, kuri jau spėjo paveikti šimtus automobilių savininkų. Naujienų portalas tv3.lt praneša, kad kontrolieriai dabar neišduoda leidimo dalyvauti eisme automobiliams, kurių rida sumažėjusi nuo paskutinės techninės apžiūros.
Lietuvos transporto saugos administracijos atstovas Simonas Mažionis tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis” atskleidė mastą – per metus pinigine forma fiksuojami milijardus eurų siekiantys nuostoliai, kuriuos patiria tiek draudimo kompanijos, tiek patys gamintojai, žmonės, kurie permoka už transporto priemonę. Būtent šie skaičiai ir paskatino griežtinti tvarką.
Naujoji tvarka numato, kad techninės apžiūros metu užfiksuotas ridos sumažėjimas bus laikomas dideliu trūkumu. Tai reiškia, kad tokie automobiliai negalės dalyvauti eisme, net jei jų techninė būklė būtų nepriekaištinga. Tiesa, yra ir išlygų – ridos sumažėjimas bus galimas tada, jei buvo pasiekta maksimali riba, kurią galėjo rodyti odometras arba kai pradėta skaičiuoti nuo nulio po remonto darbų.
Vairuotojai, susidūrę su šia problema techninės apžiūros metu, turės imtis konkrečių veiksmų. Mažionis paaiškino, kad vienas jų – tiesiog kreiptis į transporto priemonių remonto paslaugas teikiančias įmones. Pirmiausia, dėl pačios faktinės ridos nustatymo paslaugos. Specialistai prisijungs prie automobilio vidinės diagnostikos sistemos (OBD) ir nustatys realią ridą, o tada ją atstatys iki teisingų rodmenų.
Rekomendacijos iš specialistų
„Transeksta” specialistai rekomenduoja vairuotojams būti budriems ir dar prieš techninę apžiūrą patikrinti automobilio istoriją. Asociacijos internetinėje svetainėje galima nemokamai peržiūrėti techninės apžiūros duomenis ir įsitikinti, ar rida nebuvo keičiama. Ypač tai svarbu perkantiems naudotus automobilius – techninės apžiūros rezultatų kortelėje matyti keturių paskutinių patikrinimų metu fiksuoti odometro rodmenys.
Tie, kurie nusipirko automobilį su suklastota rida, turi teisę kreiptis į pardavėją. S. Mažionis pataria pardavėjui reikėtų pateikti visus faktinius įrodymus apie ridos neatitikimą ir pareikšti pretenzijas dėl nekokybiško daikto įsigijimo. Jei pardavėjas atsisako spręsti problemą, galima kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri padės ginčo atveju.
LTSA atstovas taip pat ramina vairuotojus, kad ridos atstatymas į teisingus duomenis nebus laikomas nusikaltimu. Svarbu tik pasiprašyti iš serviso dokumentą apie atliktus darbus – tai apsaugos nuo galimų ginčų ateityje. Mažionis perspėja, kad tie, kurie bandytų klastoti dokumentus ar teikti melagingą informaciją, susidurs su baudžiamąja atsakomybe: už tai gresia labai liūdnos pasekmės.
Jau yra rezultatų
Naujoji tvarka jau duoda rezultatus – automobilių su suklastota rida rinkoje turėtų mažėti, o pirkėjai bus geriau apsaugoti nuo nesąžiningų pardavėjų. Vairuotojams belieka prisitaikyti prie naujų reikalavimų ir užtikrinti, kad jų automobilių duomenys atitiktų tikrovę.
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Skambutis ir staigus nutraukimas: kas taip daro ir kam to reikia?
Šaltiniai: Tv3.lt, „Transeksta”