Naujas belaidžio ryšio standartas – Wi-Fi 8 (IEEE 802.11bn) – vis dar ateities daina. Tačiau „Qualcomm” kompanija atskleidė detales apie svarbiausias naujoves ir pokyčius, kuriuos atneš ši technologija.
Iki šiol greitis buvo pagrindinis Wi-Fi standartų plėtros išskirtinis bruožas. Wi-Fi 7 užtikrino įspūdingą pralaidumą (iki 46 Gb/s) ir mažą vėlinimą. Tačiau su dirbtinio intelekto, automatizacijos bei mobilių darbo ir pramogų sistemų plėtra, lūkesčiai belaidžiams tinklams pradeda keistis.
Wi-Fi 8 brėžia naują belaidžio ryšio plėtros kryptį. Dėmesys skiriamas ne tik maksimaliam greičiui, bet visų pirma patikimumui ir efektyvumui realiomis, dažnai sudėtingomis sąlygomis – ten, kur signalas būna trikdomas, o įrenginiai lieka judėjime. Nors apie Wi-Fi 8 kalbama jau kurį laiką, „Qualcomm” neseniai paskelbė tinklaraščio įrašą, kuriame aprašo svarbiausius pokyčius, kuriuos atneš naujas standartas.
Revoliucija patikimumo ir sklandaus veikimo srityje
Wi-Fi 8 sukurtas kaip daugiau nei 20 metų belaidžio ryšio inovacijų tęsinys. Jis turi priartinti Wi-Fi tinklų patikimumą prie lygio, kuris iki šiol buvo rezervuotas tik laidiniams ryšiams.
„Qualcomm” užtikrina, kad naujas standartas garantuos pastovų, mažą vėlinimą ir beveik nenuostolingą duomenų perdavimą, net perpildytose ir nestabiliose aplinkose. Tai atsakas į kritinių pritaikymų poreikius – nuo išmaniųjų namų iki pažangių pramoninių sistemų.
Naujas standartas: IEEE 802.11bn
Wi-Fi 8 grindžiamas nauju IEEE 802.11bn standartu, kuriamas „Ultra High Reliability” (UHR) iniciatyvos rėmuose. Į šį procesą įsitraukusios pirmaujančios technologijų kompanijos, įskaitant „Qualcomm”.
Tikslas – pagerinti visus pagrindinius ryšio parametrus: bent 25 proc. didesnis pralaidumas sudėtingomis sąlygomis, 25 proc. mažesnis vėlinimas ir 25 proc. mažiau prarastų paketų pereinant tarp prieigos taškų. Visa tai turi revoliucionizuoti Wi-Fi veikimą ten, kur šiandien jis kartais būna nepatikima technologija.
Kur Wi-Fi 8 ras didžiausią pritaikymą?
Įmonėse ir pramonėje – Wi-Fi 8 įgalins išmaniųjų ir mobilių darbo aplinkų funkcionavimą. Ligoninės, gamyklos, sandėliai ir biurų pastatai įgis patikimą belaidį tinklą, kuris susidoros su robotų, dronų ar pramonės automatikos sistemų judėjimu.
- „Google Maps“: sugrįžta funkcija, kuri buvo dingusi. „Tai buvo klaida”
- Kritinis SEB banko įspėjimas: neatiduokite patys savo prisijungimų prie banko
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Klimatologai įspėja: liko 3 metai, o tada kelio atgal nebus
- Kas ketvirtą elektromobilio keleivį pykina. Kas tai sukelia?
Namuose – vis daugiau įrenginių mūsų butuose naudoja dirbtinį intelektą, apdoroja duomenis realiuoju laiku ir reikalauja pastovaus ryšio. Wi-Fi 8 užtikrins patikimą šių sistemų veikimą, net perpildytuose daugiabučiuose, kur iki šiol dažnai pasitaikydavo trikdžių.
Viešojoje erdvėje – oro uostai, stadionai, stotys ir prekybos centrai yra didelio eismo intensyvumo vietos. Wi-Fi 8 jose užtikrins sklandų realaus laiko paslaugų veikimą: vaizdo transliacijų, papildytos realybės, vertimų gyvai ar saugumo sistemų.
Svarbiausios technologinės naujovės Wi-Fi 8
Sklandus perjungimas tarp prieigos taškų – Wi-Fi 8 įveda vadinamųjų „Single Mobility Domains” koncepciją, kuri leis įrenginiams be pertrūkių pereiti tarp prieigos taškų neprarandant signalo ar paketų.
Didesnis aprėptis ir kokybė tinklo pakraščiuose – bus pagerintas našumas aprėpties ribose, kas turi lemiamą reikšmę vietose su silpnu signalu arba dideliais trikdžiais.
Geresnė daugelio prieigos taškų sąveika – tankiai apgyvendintose vietose Wi-Fi 8 įgalins išmanią AP taškų koordinaciją, pašalindamas perkrovas ir užtikrindamas pastovią ryšio kokybę.
Efektyvesnis energijos valdymas – naujas standartas padidins energijos efektyvumą, kas lems ilgesnį mobiliųjų įrenginių baterijos veikimo laiką ir mažesnį maršrutizatorių elektros suvartojimą.
Wi-Fi 8 – ateities ekosistemų pamatas
Wi-Fi 8 sukurtas galvojant apie naujo tipo įrenginių ir paslaugų aptarnavimą. AR akinių, pažangių sveikatos jutiklių ar išmaniųjų dėvimų įrenginių plėtra reikalauja tinklų, galinčių greitai ir stabiliai veikti „peer-to-peer” modelyje.
Lygiagrečiai auga dirbtinio intelekto sistemų reikšmė – autonominės transporto priemonės, išmaniosios aplinkos ar prognozuojantys įrenginiai turi turėti prieigą prie duomenų realiuoju laiku. Wi-Fi 8 taps ryšio pagrindu, ant kurio šios ekosistemos galės plėtotis.
Kas toliau?
IEEE 802.11bn standartas, esantis Wi-Fi 8 pagrindu, turi būti baigtas iki 2028 metų. Tai šimtų inžinierių ir kompanijų, su „Qualcomm” priešakyje, globalaus bendradarbiavimo rezultatas. Jau dabar dalis pagrindinių funkcijų suderinta, o likusios intensyviai tobulinamos.
Prognozuojama, kad ateinančiais metais Wi-Fi 8 pasieks milijardus įrenginių, keisdamas būdą, kaip naudojamės tinklais – namuose, darbe ir viešojoje erdvėje.
Šaltinis: benchmark.pl