Įsivaizduokite – visą „Netflix” filmų biblioteką atsisiųsti per kelias sekundes. Visą „Wikipedia” turinį – per akimirksnį. Skamba kaip mokslinė fantastika? Japonijos mokslininkai ką tik pavertė tai realybe, pasiekdami neįtikėtiną interneto spartos rekordą.
Skaičiai, nuo kurių svaigsta galva
Japonijos nacionalinio informacijos ir ryšių technologijų instituto tyrėjai pasiekė 125 000 gigabaitų per sekundę duomenų perdavimo greitį. Kad suprastumėte šio pasiekimo mastą:
- Tai 8 milijonus kartų greičiau nei vidutinė interneto sparta Lietuvoje
- Visą interneto archyvą būtų galima atsisiųsti greičiau nei per 4 minutes
- Ankstesnis rekordas (50 250 GB/s) sumuštas daugiau nei dvigubai
Dar įspūdingiau – šis greitis buvo pasiektas perduodant duomenis net 1 802 km atstumu. Tai beveik kaip siųsti informaciją iš Vilniaus į Londoną šviesos greičiu!
Kaip jiems tai pavyko? Mokslininkai sukūrė revoliucinį šviesolaidžio kabelį, kuriame 19 atskirų optinių pluoštų sutalpinta į vos 0,127 milimetro skersmenį – tokį pat storį kaip įprasti vieno pluošto kabeliai.
Geniali dalis ta, kad visi 19 pluoštų centre vienodai sąveikauja su šviesa. Rezultatas? Mažesni duomenų nuostoliai ir didesnis stabilumas perduodant informaciją dideliais atstumais.
Ką tai reiškia mums?
Nors kol kas tai tik laboratorinis pasiekimas, pasekmės ateičiai stulbinančios:
1. Dirbtinio intelekto revoliucija Tokie greičiai leistų AI sistemoms bendrauti tarpusavyje realiu laiku, nepaisant geografinių atstumų. Medicinos AI Japonijoje galėtų konsultuotis su kolegomis JAV be jokio vėlavimo.
2. Virtualios realybės be ribų 8K ar net 16K raiškos VR patirtys taptų prieinamos kiekvienam. Virtualūs susitikimai atrodytų taip realiai, kad pamirštumėte esantys skirtinguose žemynuose.
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Dideli „Swedbank” pokyčiai nuo lapkričio 1 dienos. Palies kiekvieną banko klientą
- Ką reiškia šis ženklas? Raudonas taškas suklaidina ne vieną patyrusį vairuotoją
- EK įspėja dėl TEMU ir Shein. „80% produktų yra kenksmingi žmonėms”
3. Kvantinių kompiuterių era Kvantiniai kompiuteriai galėtų dalintis skaičiavimais globaliu mastu, spręsdami problemas, kurios šiandien neįmanomos.
4. Medicina be sienų Chirurgai galėtų atlikti operacijas nuotoliniu būdu robotų pagalba, nes duomenų vėlavimo praktiškai nebūtų.
Kelias į ateitį
Svarbiausia – naujasis kabelis yra tokio pat storio kaip dabartiniai. Tai reiškia, kad ateityje galėsime atnaujinti esamą infrastruktūrą be milžiniškų investicijų į naujus tinklus.
Tiesa, kol ši technologija pasieks mūsų namus, praeis nemažai laiko. Tačiau jau dabar aišku – interneto greičio ribos, kurias įsivaizdavome, tiesiog neegzistuoja.
Lietuvos perspektyva
Kol japonai eksperimentuoja su ateities technologijomis, Lietuvoje vis dar kovojame dėl stabilaus ryšio regionuose. Tačiau tokios inovacijos rodo, kad problemą spręs ne tik infrastruktūros plėtra, bet ir pačių technologijų revoliucija.
Galbūt po dešimtmečio ir mes galėsime mėgautis internetu, kuris šiandien atrodo neįmanomas. O gal net greičiau – juk technologijos vystosi eksponentiškai.