Naujausi statistikos duomenys atskleidžia nerimą keliančią tendenciją – augančios kelionių kainos verčia vis daugiau Lietuvos gyventojų atsisakyti atostogų planų. Labiausiai nukenčia vienišiai ir vieniši tėvai su vaikais.
Analizė rodo, kad 2025 metais apie 14 procentų šalies gyventojų negali sau leisti nė savaitės trukmės atostogų ne namuose. Nors ši statistika atrodo geresnė nei Europos Sąjungos vidurkis, kur tokių žmonių yra 27 procentai, ekspertai atkreipia dėmesį į ypač pažeidžiamas grupes.
Kainos šoktelėjo dramatiškai
Palyginus su laikotarpiu prieš COVID-19 pandemiją, kelionių kainos išaugo neįtikėtinai. Tarptautiniai skrydžiai pabrango 55 procentais, viešbučių paslaugos Lietuvoje – 28 procentais, o poilsio namai ir apartamentai – net 32 procentais.
Vilnietė Rasa, dviejų vaikų mama, pasakoja: „Anksčiau kasmet su šeima važiuodavome į Turkiją ar Egiptą. Dabar už tas pačias atostogas reikia mokėti pusantro karto daugiau. Šiemet turbūt liksime Lietuvoje.”
Kelionių organizatoriai pripažįsta, kad kainų augimas stabdo ne tik infliacija, bet ir padidėjusi paklausa po pandemijos apribojimų. „Žmonės nori keliauti, bet pasiūla dar nespėjo atsigauti iki buvusio lygio”, – aiškina vienos kelionių agentūros vadovas.
Lietuviai ieško alternatyvų
Susidūrę su rekordinėmis kainomis, lietuviai vis dažniau renkasi pigesnes alternatyvas. Populiarėja kelionės į Albaniją, Juodkalniją, Lenkijos pajūrį. Nemažai šeimų atranda vietos turizmo privalumus.
„Pernai pirmą kartą atostogavome Lietuvoje – išsinuomojome sodybą prie ežero Molėtų rajone. Sutaupėme apie 1000 eurų, palyginti su įprastomis atostogomis Graikijoje”, – dalijasi keturių asmenų šeimos tėvas Mindaugas iš Kauno.
Turizmo ekspertai prognozuoja, kad 2025 metų antroje pusėje kainos turėtų stabilizuotis, tačiau vargu ar grįš į prieš pandemiją buvusį lygį.
- Kiek pinigų galima priimti į banko sąskaitą iš artimųjų, draugų ir pažįstamų: kokios ribos nereikėtų peržengti
- ES priėmė sprendimą dėl vairuotojo pažymėjimų ir senjorų. Protingas sprendimas. Tai dalis didesnių pokyčių
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Dideli „Swedbank” pokyčiai nuo lapkričio 1 dienos. Palies kiekvieną banko klientą
- „Ryanair” griežtins rankinio bagažo kontrolę. Bauda sieks 75 eurus vienam keleiviui
Socialinė atskirtis gilėja
Sociologai atkreipia dėmesį, kad atostogų prieinamumas tampa svarbiu socialinės atskirties rodikliu. Kai trečdalis vienišų tėvų negali sau leisti savaitės poilsio, tai rodo sisteminę problemą. Atostogos – ne prabanga, o būtinybė psichikos sveikatai.
Vyriausybė kol kas nesiima konkrečių priemonių padėti mažas pajamas gaunantiems žmonėms atostogauti. Tuo tarpu kai kuriose ES šalyse jau veikia atostogų čekių sistemos, padedančios socialiai pažeidžiamoms grupėms.
Kol sprendžiama, kaip padėti tiems, kam atostogos tapo nepasiekiama prabanga, ekspertai pataria: planuokite iš anksto, ieškokite ne sezono pasiūlymų ir nebijokite atrasti Lietuvos. Kartais poilsis gimtinėje gali būti ne mažiau kokybiškas nei egzotiškose šalyse.