Lenkijos Infrastruktūros ministerija ruošiasi įvesti griežtesnius saugos reikalavimus vaikams, važinėjantiems dviračiais ir elektriniais paspirtukais. Naujieji teisės aktai palies visus iki 16 metų amžiaus.
Lenkijos Infrastruktūros ministras Dariusz Klimczak pirmadienį paskelbė apie Nacionalinės kelio eismo saugos tarybos (KRBRD) sprendimą rekomenduoti privalomą šalmų nešiojimą.
„Šiandien įvyko Nacionalinės kelio eismo saugos tarybos darbų finalas, kuriame dalyvavo ne tik nuolatiniai nariai iš atskirų ministerijų, policijos, bet ir nevyriausybinės organizacijos bei, kas man svarbiausia, sveikatos apsaugos sistemos atstovai”, – sakė ministras atidarydamas spaudos konferenciją.
Naujieji reikalavimai palies ne tik dviračius ir elektrinius paspirtukus, bet ir kitas asmens transporto priemones – elektrines riedlentes, vienaračius ir kitus panašius įrenginius.
Ministras pateikė nerimą keliančius duomenis apie sužeidimus. Birželio mėnesį jis informavo, kad šiemet užregistruota 130 incidentų su elektriniais paspirtukais. Beveik 60 procentų nukentėjusiųjų buvo vaikai iki 17 metų, o 30 procentų atvejų buvo sunkūs nelaimingi atsitikimai.
„Statistikos duomenys apie sunkių sužeidimų atvejus po nelaimingų atsitikimų su paspirtukais, elektriniais dviračiais ar asmens transporto priemonėmis yra alarmujantys”, – pabrėžė Klimczak.
Medicinos specialistų pozicija
Nacionalinė vaikų chirurgijos konsultantė prof. Beata Jurkiewicz atskleidė kasdienės medicinos praktikos realybę.
„Kiekvieną dieną, kiekviename greitosios medicinos pagalbos skyriuje ir kiekvienoje vaikų ligoninių priėmimo palatoje atsiranda vaikų, nukentėjusių nuo nelaimingų atsitikimų su šiais įrenginiais”, – sakė ji.
Ką žmonės dabar skaito?
- Nuo bankomato nė žingsnio – ši klaida tyko kiekvieno, kuris nori išsiimti grynųjų. Esate potencialus taikinys
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Jau aišku, kad Jonas Valančiūnas Europoje nežais, tačiau naujienos tuo nesibaigia
- „Ignitis” primena, kad pasikeitė elektros kainos. Ar gyventojams reikia imtis veiksmų?
- Kaip pašalinti visą informaciją apie save iš interneto?
Profesorė pabrėžė, kad tai nėra pavieniai atvejai: „Kiekvieną dieną Lenkijoje įvyksta sunkių traumų (…), tai galvos, kaklo, krūtinės ląstos sužeidimai, rankų, kojų lūžiai. Tikrai tai sunkios traumos, dėl kurių vaikai lieka neįgaliais visam gyvenimui.”
Tarptautinė praktika
Ministras pažymėjo, kad panašūs teisės aktai galioja daugelyje Europos Sąjungos šalių. Prancūzijoje ir Austrijoje šalmų dėvėjimas privalomas iki 12 metų, Čekijoje – iki 18 metų.
„Konstruojame teisę, kuri atsiranda iš mūsų analizių, ekspertų analizių, bet taip pat teisinių sąlygų ir kuri bus priimtina visuomenei”, – aiškino Klimczak.
Amžiaus riba ir baudos
Pagrindinė diskusija vyko dėl amžiaus ribos – 15 ar 16 metų. Atsižvelgiant į policijos, medicinos darbuotojų ir Vaiko teisių gynėjo rekomendacijas, nuspręsta pasirinkti 16 metų amžių.
Infrastruktūros viceministras Stanisław Bukowiec pažymėjo „labai stiprų policijos balsą, kuri taip pat pasiūlė 16 metų amžių”.
Tikslių baudų dydis dar nenustatytas, tačiau atsakomybė teks tėvams ir globėjams. Kaip pažymėjo lenkų portalas i.pl, tai jie bus atsakingi už tai, kad jų vaikai važinėtų su šalmais.
Reikalavimai bus įtraukti į jau ruošiamą kelio eismo įstatymų pakeitimų projektą. Ministerija pažadėjo greitą procesą – naujieji reikalavimai gali įsigalioti per artimiausius mėnesius, galimai dar šiais metais.
„Pereisime nuo žodžių prie veiksmų”, – užtikrino ministras.
Viceministras Wiesław Szczepański iš Vidaus reikalų ministerijos pažymėjo, kad Generalinis policijos komisariatas šį pasiūlymą pateikdavo daug metų.
„Prisijungiame prie keliolikos Europos Sąjungos šalių, kuriose šis reikalavimas šiandien yra įprastas (…). Apsaugosime tai, kas svarbiausia – mūsų piliečių gyvybę ir sveikatą”, – sakė jis.
Pokyčiai atspindi augantį susirūpinimą dėl vaikų saugos miestų transporto srityje, ypač didėjant elektrinių transporto priemonių populiarumui.
Šaltinis: i.pl