Britų el. pašto vartotojai, atrodo, susiduria su nesibaigiančia sukčiavimo el. laiškų lavina. Iš tiesų, naujas įspėjimas iš „Action Fraud” komandos patvirtino, kad nuo 2025 m. sausio iki gegužės buvo pranešta apie stulbinančius 43 milijonus įtartinų el. laiškų. Tai milžiniškas skaičius, parodantis, kodėl visi turime būti atsargūs tikrindami savo pašto dėžutes.
Dabar yra keletas svarbių naujų patarimų, į kuriuos verta atsižvelgti – jie gali padėti nugalėti sukčius.
Kai dauguma mūsų pastebi kažką įtartino, dažnai tiesiog išmetame tai į šiukšliadėžę, bet tai iš tikrųjų nepadeda įveikti internetinių sukčių.
Geriausias pasirinkimas, gavus brukalą, yra apie jį pranešti, nes tai gali padėti sustabdyti kibernetinius vagis nuo kitų žmonių puolimo ateityje.
„2025 m. gegužės mėn. duomenimis, Įtartinų el. laiškų pranešimo tarnybai buvo pranešta apie daugiau nei 42 milijonus įtartinų el. laiškų, dėl ko Nacionalinis kibernetinio saugumo centras pašalino 400 000 sukčiavimo svetainių”, – paaiškino „Action Fraud”.
Siųsti pranešimus šiai tarnybai labai paprasta. Jei gavote el. laišką, dėl kurio nesate tikri, galite tiesiog jį persiųsti adresu report@phishing.gov.uk
„Sukčiavimo el. laiško tikslas dažnai yra priversti jus spustelėti nuorodą”, – paaiškino Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC).
„Tai nukreips jus į svetainę, kuri gali atsisiųsti virusą į jūsų kompiuterį arba pavogti slaptažodžius ar kitą asmeninę informaciją. Tai kartais vadinama „phishing”.
Ką žmonės dabar skaito?
- Kiek pinigų galima priimti į banko sąskaitą iš artimųjų, draugų ir pažįstamų: kokios ribos nereikėtų peržengti
- ES priėmė sprendimą dėl vairuotojo pažymėjimų ir senjorų. Protingas sprendimas. Tai dalis didesnių pokyčių
- „Xiaomi“ pristato naują išmanųjį telefoną – „Redmi Note 14 SE 5G“: ką žinome jau dabar
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Pagal ES teisės aktus, nuo kitų metų saulės panelės / elektrinės turi būti privalomas naujų pastatų elementas
„Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC) turi galią tirti ir pašalinti sukčiavimo el. pašto adresus ir svetaines. Pranešti apie įtartiną el. laišką mums yra nemokama ir užtrunka tik minutę. Pranešdami apie phishing bandymus, galite sumažinti gaunamų sukčiavimo el. laiškų skaičių, tapti sunkesniu taikiniu sukčiams ir apsaugoti kitus nuo kibernetinių nusikaltimų internete.”
Kai kasdien siunčiama tiek daug kenkėjiškų el. laiškų, gyvybiškai svarbu būti atsargiems ir niekada nespausti nieko, kas atrodo neįprastai.
Tokios įmonės kaip Netflix ir Spotify yra pagrindiniai taikiniai – el. laiškuose dažnai teigiama, kad prenumeratos mokėjimai buvo atšaukti.
Amazon neseniai įspėjo klientus apie naują sukčiavimą, kuriame teigiama, kad Prime kaina kyla, o vartotojai raginami spustelėti atšaukimo nuorodą.
„Neseniai pastebėjome, kad daugiau klientų praneša apie netikrus el. laiškus apie Amazon Prime narystės prenumeratas”, – sakė prekybininkas.
„Jei norite patikrinti savo Prime narystę, atidarykite Amazon mobiliąją programėlę arba eikite tiesiai į Amazon.co.uk”, – patarė bendrovė. „Pagrindiniame meniu pasirinkite „Prime”, kad peržiūrėtumėte savo narystės būseną, atnaujinimo datas ir plano informaciją.”
Šis įspėjimas aktualus ir Lietuvos gyventojams – lietuviai taip pat naudojasi Gmail, Yahoo, Outlook ir kitomis el. pašto paslaugomis, todėl turėtų būti ypač atsargūs, pranešti apie įtartinus el. laiškus atitinkamoms Lietuvos institucijoms ir niekada nespausti įtartinų nuorodų.