Gabriela Nguyen buvo tipinė Z kartos atstovė – išmanųjį telefoną gavo būdama devynerių, socialinių tinklų paskyras buvo susikūrusi nuo paauglystės. Dabar 24-erių Harvardo studentė neturi nei „Instagram”, nei „TikTok”, nei net išmaniojo telefono. Jos istorija įkvepia tūkstančius jaunų žmonių visame pasaulyje.
Gabriela užaugo Silicio slėnyje – vietoje, kur technologijos yra religija, o ekrano laikas – norma. Būdama 14-os, ji pastebėjo keistą dalyką: paprasčiausi namų darbai, kurie turėtų užtrukti valandą, ištęsdavo iki keturių. Priežastis buvo paprasta – kas kelias minutes ranka automatiškai siekdavo telefono.
„Pradėjau pastebėti, kad tai veikė ne tik mano susikaupimą. Keitėsi mano santykiai su draugais, šeima. Net mano požiūris į laiką tapo kitoks – gyvenau ne dabartyje, o laukdama kito pranešimo, kito patiktuko”, – pasakoja ji.
Statistika šokiruoja: vidutinis žmogus prie telefono prisiliečia 2617 kartų per dieną. Jaunimas socialiniuose tinkluose praleidžia vidutiniškai 4-6 valandas kasdien. Tai beveik trečdalis budrios dienos.
Kodėl tradiciniai metodai neveikia
Gabriela, kaip ir daugelis, bandė viską: ekrano laiko ribojimus, programėlių blokatorius, „skaitmenines detoksikacijas” savaitgaliais. Niekas nepadėjo ilgam.
„Problema ta, kad mes bandome gydyti simptomus, o ne ligą. Tai tarsi bandyti numesti svorį valgant saldainius tarp dietų”, – aiškina ji.
Socialinių tinklų algoritmai specialiai sukurti taip, kad sukeltų priklausomybę. Kiekvienas pranešimas, patiktukas ar komentaras išskiria dopamino – malonumo hormono – dozę. Smegenys pradeda to reikalauti vis daugiau, kaip narkotiko.
Radikalus sprendimas, kuris pasiteisino
Po metų nesėkmingų bandymų Gabriela priėmė sprendimą, kuris jos bendraamžiams atrodė beprotiškas – visiškai atsisakyti socialinių tinklų. Ne savaitei, ne mėnesiui – visam laikui.
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Skambutis ir staigus nutraukimas: kas taip daro ir kam to reikia?
Procesas nebuvo lengvas. „Pirmosios savaitės buvo pragariškos. Jaučiausi tarsi būčiau praradusi dalį savęs. Nuolat norėjosi patikrinti telefoną, nors ten nieko nebuvo”, – prisimena studentė.
Tačiau po mėnesio kažkas pasikeitė. Dėmesys tapo aštresnis, miegas – gilesnis, santykiai – tikresni. Ji vėl pradėjo skaityti knygas nuo pradžios iki galo, užsiimti hobiais, kuriuos buvo pamiršusi.
5D metodas: kelias į laisvę
Harvarde Gabriela įkūrė „Appstinence” – organizaciją, padedančią jauniems žmonėms atsisakyti socialinių tinklų. Kartu su komanda ji sukūrė 5D metodą – penkių žingsnių planą pereiti į gyvenimą be ekranų priklausomybės.
1. Sumažinti (Decrease) – pradėkite nuo mažų pokyčių
Pirmasis žingsnis nereikalauja drastiškų veiksmų. Tiesiog pradėkite mažinti prieinamumą:
- Ištrinkite programėles iš telefono pradžios ekrano
- Išjunkite visus pranešimus, išskyrus skambučius
- Nustatykite telefoną į nespalvotą režimą (taip jis tampa mažiau patrauklus)
- Palikite telefoną kitame kambaryje miegodami
„Tikslas – sugriauti automatinį refleksą siekti telefono. Kai reikia papildomų veiksmų, kad pasiektumėte socialinius tinklus, pradeda veikti sąmoningas pasirinkimas”, – aiškina Gabriela.
2. Deaktyvuoti (Deactivate) – laikinas išsiskyrimas
Kai įpratote gyventi be nuolatinio tikrinimo, laikas žengti antrą žingsnį – laikinai deaktyvuoti paskyras. Tai ne ištrynimas, o tarsi atostogos nuo socialinių tinklų.
Šiame etape svarbu:
- Informuoti artimuosius apie savo sprendimą
- Išsisaugoti svarbius kontaktus kitais būdais
- Pasiruošti emociškai – jausitės tarsi kažko netekę
3. Ištrinti (Delete) – galutinis sprendimas
Po kelių savaičių ar mėnesių deaktyvacijos ateina lemiama akimirka. Ar grįžti atgal, ar ištrinti paskyras visam laikui?
„Daugeliui tai sunkiausias žingsnis. Mūsų paskyros atrodo kaip mūsų tapatybės dalis. Bet kai jas ištriname, suprantame, kad esame daug daugiau nei profilio nuotrauka ir sekėjų skaičius”, – sako Gabriela.
4. Grąžinti į senesnę versiją (Downgrade) – paprastesnis telefonas
Ištrinus paskyras, išmanusis telefonas tampa beprasmis. Gabriela siūlo jį pakeisti paprastu telefonu, kuris gali tik skambinti ir siųsti žinutes.
„Iš pradžių atrodo, kad grįžti į 2005-uosius. Bet po savaitės supranti, kiek laisvės tai suteikia. Nebereikia krauti telefono kas kelias valandas, nebijau jį pamesti ar sudaužyti”, – juokiasi ji.
5. Išvykimas (Depart) – naujas gyvenimo būdas
Paskutinis etapas – priimti naują gyvenimo būdą. Tai ne tik apie technologijas, o apie visiškai kitokį požiūrį į laiką, dėmesį ir santykius.
„Kai nebėra nuolatinio triukšmo, pradedi girdėti savo mintis. Kai nebereikia kurti tobulo įvaizdžio internete, gali būti tikras žmogus realiame gyvenime”, – filosofuoja Gabriela.
Netikėti pokyčiai
Tie, kurie išbandė 5D metodą, pasakoja apie netikėtus pokyčius:
- Marija, 22 metų studentė iš Vilniaus: „Po trijų mėnesių be socialinių tinklų mano pažymių vidurkis pakilo nuo 7 iki 9. Tiesiog turėjau daugiau laiko ir galėjau geriau susikaupti.”
- Tomas, 25-erių programuotojas: „Maniau, kad mano karjera žlugs be LinkedIn. Priešingai – pradėjau daugiau bendrauti gyvai, užmegzti tikrus ryšius. Gavau geresnį darbą nei turėjau.”
- Ieva, 19-os: „Draugai iš pradžių keistai žiūrėjo. Dabar kai kurie patys nori išbandyti. Mūsų draugystės tapo tikros – susitinkame, kalbamės, o ne tiesiog siunčiame nuotraukas.”
Ar tai tinka visiems?
Gabriela pripažįsta, kad jos metodas nėra universalus. Kai kuriems žmonėms socialiniai tinklai būtini darbui. Kitiems tai vienintelis ryšys su artimaisiais užsienyje.
„Nesakau, kad visi turi mesti viską ir grįžti į urvus. Bet jei jautiesi nelaimingas, nuolat lyginies su kitais, negali susikaupti – gal verta pabandyti”, – siūlo ji.
Šaltiniai: harvard.edu, Po Babelio