Atidarote el. paštą ir matote pranešimą nuo savo banko. „Skubiai pasirašykite dokumentą, kitaip užblokuosime jūsų sąskaitą!” – rašoma laiške. Širdis pradeda plakti greičiau. Bet palaukite – ar tikrai tai jūsų bankas?
Štai realus pavyzdys, kuris neseniai pasiekė lietuvių pašto dėžutes. Siuntėjas prisistatė kaip „Artea bankas”, tačiau iš tikrųjų laiškas atėjo iš keisto adreso su netsuite.com domenu. Laiške buvo raginimas skubiai paspausti nuorodą ir pasirašyti kažkokį elektroninį dokumentą. Grasinta, kad nepasirašius bus užblokuotos banko paslaugos.
Įdomiausia, kad pateiktas kontaktinis telefonas +370 610 444 47 iš tikrųjų nepriklauso jokiam bankui. Tai paprasčiausias mobilusis numeris, kurį gali turėti bet kas.
Kodėl mes patenkame į spąstus
Sukčiai puikiai išmano psichologiją. Jie žino, kad kai jaučiame grėsmę savo pinigams, pradedame veikti impulsyviai. „Užblokuos sąskaitą? Ne, to negalima leisti!” – pagalvojame ir spaudžiame tą prakeiktą nuorodą.
Statistika šokiruoja: kas penktas žmogus bent kartą gyvenime patenka į sukčių pinkles. O praradimai skaičiuojami ne šimtais, o tūkstančiais eurų.
Kaip sukčiai mus gaudo
Pirmiausia jie siunčia masinius laiškus tūkstančiams adresų. Nereikia, kad visi patikėtų – užtenka kelių procentų. Tada sukuria netikrą banko puslapį, kuris atrodo beveik identiškas tikrajam. Ten jūs įvedate savo prisijungimo duomenis, o sukčiai juos pagauna.
Toliau viskas vyksta žaibiškai. Kol jūs dar galvojate, ar viskas gerai, jie jau prisijungę prie jūsų sąskaitos ir perveda pinigus. Kai kurie net spėja paimti greitąjį kreditą jūsų vardu.
Paprastos taisyklės, kurios išgelbės jūsų pinigus
Atminkite vieną pagrindinę tiesą: jūsų bankas niekada neprašys prisijungti per el. pašto nuorodą. Niekada. Net jei laiškas atrodo labai tikroviškai.
- Svarbi informacija gyventojams apie atsiskaitymo pokyčius – nuo 2026 m. keisis euro banknotai
- Nuo rugpjūčio 1 dienos pokyčiai kurie palies kiekvieną keliautoją. Jei dar nežinote, pats metas sužinoti
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Kaip pašalinti visą informaciją apie save iš interneto?
- Slapti Android ir iPhone kodai, apie kuriuos niekada nežinojote. Sužinok visą paslėptą informaciją apie savo telefoną
Gavote įtartiną laišką? Pirmiausia nusiraminkit. Tada atidarykite naują naršyklės langą ir prisijunkite prie internetinio banko įprastu būdu – įvesdami adresą patys arba per išsaugotą žymę. Jei bankas tikrai turi jums svarbios informacijos, ją rasite prisijungę.
Dar vienas triukas: pažiūrėkite į siuntėjo adresą. Ne į vardą, kuris rodomas, o į patį el. pašto adresą. Ar tai tikrai jūsų banko domenas? Ar nėra keistų simbolių, skaičių, papildomų žodžių?
Ką daryti, jei jau per vėlu
Įvedėte duomenis į netikrą puslapį? Nėra laiko panikuoti. Skubiai prisijunkite prie tikro internetinio banko ir pakeiskite slaptažodį. Patikrinkite, ar nėra įtartinų operacijų. Skambinkite į banką oficialiu numeriu (rasite kortelės nugarėlėje arba banko svetainėje).
Bankai turi specialias komandas, kurios dirba su sukčiavimo atvejais. Kuo greičiau pranešite, tuo didesnė tikimybė susigrąžinti pinigus.
Technologijos gali padėti
Šiuolaikiniai el. pašto filtrai geba atpažinti daugumą sukčių laiškų. Tačiau nereikėtų pasikliauti vien technologijomis. Sukčiai nuolat tobulėja, kuria vis įtikinamesnį turinį.
Dviejų veiksnių autentifikacija – dar vienas saugiklis. Net jei sukčiai gautų jūsų slaptažodį, be papildomo patvirtinimo SMS žinute ar programėle jie negalės prisijungti.
Sukčiai nepailstamai ieško naivių aukų. Bet dabar jūs jau ne tarp jų. Žinote, į ką atkreipti dėmesį, kaip elgtis gavus įtartiną laišką. Pasidalinkite šiomis žiniomis su artimaisiais – ypač su vyresnio amžiaus šeimos nariais, kurie dažniau tampa sukčių aukomis.
Ir atminkite: geriau dešimt kartų patikrinti, nei vieną kartą prarasti santaupas. Jūsų atsargumas – geriausia apsauga nuo sukčių.