Microsoft vėl kritikuojamas dėl savo naujausios operacinės sistemos reklamos. Vykdydama intensyvią kampaniją, kuria siekiama paskatinti vartotojus atsisakyti „Windows 10“, „Redmond“ bendrovė pareiškė, kad „Windows 11“ yra net 2,3 karto greitesnė nei pirmtakė. Problema ta, kad šis drąsus teiginys pagrįstas abejotinos vertės testu, o pati metodika kelia daug abejonių.
„Microsoft“ suaktyvino savo reklaminę veiklą dėl artėjančios „Windows 10“ techninio palaikymo pabaigos – tai įvyks 2025 m. spalio 14 d. Bendrovės vykdomasis viceprezidentas Yusufas Mehdi tinklaraščio įraše tvirtina, kad naujoji sistema ne tik siūlo geresnį saugumą ir šiuolaikines funkcijas, bet ir veikia pastebimai greičiau – neva net 2,3 karto.
Šį skaičių „Microsoft“ grindžia vienu sintetiniu testu – „Geekbench 6 Multi-Core“, atliktu su „Windows 11“ ir „Windows 10“ veikiant kompiuteriuose. Tačiau, kaip paaiškėjo, palyginimas buvo labai šališkas.
Naujesnė įranga prieš pasenusią – kaip nereikėtų testuoti
Pastabose prie tinklaraščio įrašo („aka.ms/w11claims“) „Microsoft“ pripažįsta, kad palyginamasis testas buvo atliktas 2024 m. gruodį su dviem kompiuterių grupėmis:
- „Windows 10“ buvo testuojama kompiuteriuose su „Intel Core“ 6-os, 8-os ir 10-os kartos procesoriais,
- „Windows 11“ – su 12-os ir 13-os kartos „Intel Core“.
Seniausias naudotas procesorius „Windows 10“ grupėje – „Intel Core i3-6100U“ – dviejų branduolių, mažos galios (TDP) procesorius iš 2015 m., turintis ribotą našumą. Tuo tarpu „Windows 11“ testuose naudotas „Core i3-1315U“ – šešių branduolių procesorius su 4,5 GHz „turbo“ dažniu, ženkliai našesnis dėl pažangesnės architektūros ir gamybos technologijos („Intel 7“, anksčiau vadinta 10 nm).
Trumpai tariant: buvo lyginamos skirtingų technologinių epochų įrangos našumo galimybės, todėl išvada apie „2,3 karto greičiau“ – mažiausiai klaidinanti.
„Senas kompiuteris veikia lėčiau nei naujas“ – šokiruojantis atradimas
Tai, kad 2023 m. kompiuteriai veikia greičiau nei 2016 m. modeliai, neturėtų stebinti. Visgi „Microsoft“ tuo remiasi, siekdama įtikinti vartotojus pereiti prie „Windows 11“, tarsi vien operacinė sistema duoda tokį didelį našumo šuolį – nepriklausomai nuo įrangos. Tai labai toli nuo tiesos.
Realiu atveju skirtumai tarp „Windows 10“ ir „11“ toje pačioje įrangoje dažniausiai yra minimalūs. Kai kurios žaidimų ar programų funkcijos gali veikti šiek tiek geriau „Windows 11“ dėl naujesnių bibliotekų ar įrangos palaikymo – bet kalbėti apie dvigubą ar trigubą spartą – tai rimtas perdėjimas.
- „Ignitis grupė“ pradeda statyti milžiniškus energijos kaupiklių parkus – kas keisis mūsų namuose?
- Elektros kainos nuo liepos 1 d.: kas pasikeitė ir ką reikia žinoti vartotojams
- Ant automobilio pastebėjote vandens butelį? Čia ir dabar kvieskite policiją
- Rimtas įspėjimas iš „Swedbank”: sukčiai niekur nedingo, vis dažniau skambina ir apsimetinėja banko darbuotojais
- Robotizacija spartėja. „Amazon” masiškai mažina etatus, nes nebereikia žmonių
Išlygos? Smulkiu šriftu pastabose
Svarbu pažymėti, kad „Microsoft“ nuo galimų kaltinimų ginasi pridėdama išlygą: „Našumas gali labai skirtis priklausomai nuo įrenginio, nustatymų, naudojimo būdo ir kitų veiksnių.“ Problema ta, kad dauguma vartotojų perskaito tik antraštes ir mato skaičių „2,3 karto“, neįsigilindami į pastabas.
Be abejo, „Microsoft“ turi stiprių argumentų, kodėl verta pereiti prie „Windows 11“: moderni sąsaja, naujų technologijų palaikymas, patobulintas saugumas ar „DirectStorage“ žaidėjams. Tačiau klaidinantys teiginiai tik griauna pasitikėjimą – ypač tarp vartotojų, kurie pagrįstai vis dar renkasi „Windows 10“.