Lietuvos pensijų sistema ruošiasi fundamentaliems pokyčiams. Nuo 2026 metų sausio 1 dienos antros pakopos pensijų kaupimas taps visiškai savanoriškas, o dabartiniai dalyviai galės ne tik pasitraukti iš sistemos, bet ir atsiimti dalį sukauptų lėšų. Tai didžiausia pensijų kaupimo reforma nuo pat sistemos sukūrimo 2004 metais.
Automatinio įtraukimo era baigiasi
Dabartinė praktika, kai gyventojai automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą ir kas trejus metus (iki 40 metų amžiaus) kviečiami prisijungti, tampa istorija. Nuo 2026 metų „Sodra” kvies prisijungti tik kartą per metus – sausį, ir tik tuos, kurie tuo metu dirba. Neatsakius į kvietimą, žmogus tiesiog liks neįtrauktas – jokio automatizmo.
Ši pertvarka atspindi platesnį visuomenės požiūrio pokytį. „Valstybė pripažįsta, kad priverstinis taupymas nebūtinai yra geriausias sprendimas visiems. Žmonės turi teisę patys spręsti apie savo finansinę ateitį”, – neoficialiai komentavo reformos rengėjai.
Dvejų metų langas pasitraukti
2026–2027 metai taps lemiamu periodu tiems, kas abejoja pensijų kaupimo nauda. Per šiuos dvejus metus kiekvienas dalyvis galės visiškai pasitraukti iš antros pakopos. Tai unikali galimybė, kurios nebuvo nuo pat sistemos pradžios.
Pinigų padalijimo matematika
Pasitraukimo mechanizmas sukurtas taip, kad apsaugotų valstybės interesus, bet kartu leistų žmonėms atgauti savo investicijas.
- Elektros kainos nuo liepos 1 d.: kas pasikeitė ir ką reikia žinoti vartotojams
- „Ignitis grupė“ pradeda statyti milžiniškus energijos kaupiklių parkus – kas keisis mūsų namuose?
- Ant automobilio pastebėjote vandens butelį? Čia ir dabar kvieskite policiją
- Rimtas įspėjimas iš „Swedbank”: sukčiai niekur nedingo, vis dažniau skambina ir apsimetinėja banko darbuotojais
- Robotizacija spartėja. „Amazon” masiškai mažina etatus, nes nebereikia žmonių
Į „Sodrą” grįš visos valstybės skatinamosios įmokos, mokamos nuo 2013 metų, ir „Sodros” įmokų dalis, kuri buvo nukreipta į kaupimą iki 2019 metų. Šie pinigai bus konvertuoti į pensijos apskaitos vienetus ir padidins būsimą senatvės pensiją.
Į asmeninę sąskaitą pateks visos asmeninės įmokos ir uždirbtas investicinis pelnas (arba nuostoliai). Svarbu pabrėžti, kad ši išmoka nebus apmokestinama jokiais mokesčiais ar papildomais atskaitymais.
Skaičiuoklė padės apsispręsti
„Sodra” rengia atnaujintą pensijų skaičiuoklę su nauju scenarijumi „Kaupiu, bet noriu pasitraukti”. Ji parodys, kiek pinigų gautumėte pasitraukdami dabar, kokia būtų jūsų pensija pasitraukus ir kiek prarastumėte, palyginti su tolimesniu kaupimu.
Prisijungę prie asmeninės „Sodros” paskyros, gyventojai matys tikslias sumas – kiek grįžtų į „Sodrą”, kiek gautų į rankas.
Lankstesnės galimybės likusiems
Tiems, kas nuspręs likti sistemoje, atsiveria naujos galimybės. Minimalios asmeninės įmokos sudarys 3 procentus nuo pajamų su galimybe mokėti daugiau ir gauti GPM lengvatą. Valstybė toliau skirs 1,5 procento skatinamąją įmoką nuo praėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio.
Taip pat bus galimybė sustabdyti kaupimą 12 mėnesių, prireikus pratęsti pertrauką ir lanksčiai grįžti bet kuriuo metu.
Pinigų atsiėmimas be visiško pasitraukimo
Net nepasitraukus iš sistemos, atsiranda galimybės pasiimti dalį lėšų. Iki pensijos kartą gyvenime bus galima atsiimti iki 25 procentų sukauptos sumos (bet ne daugiau nei pats įmokėjai), taikant 3 procentų mokestį. Likus mažiau nei 5 metams iki pensijos ir sukaupus nedaug, galima atsiimti viską su 3 procentų mokesčiu. Praradus darbingumą ar susirgus sunkia liga, viską galima atsiimti be mokesčių.
Sulaukus pensijos, esant mažoms sumoms galima rinktis išmokos būdą. Didelėms sumoms privalomas anuitetas, bet perteklius išmokamas. Svarbu, kad pensininkams netaikomi jokie mokesčiai.
Ką daryti dabar?
Ekspertai pataria neskubėti. „Iki 2026 metų dar yra laiko viską apgalvoti. Svarbu įvertinti savo situaciją – amžių, finansinę padėtį, tikslus. Jauniems žmonėms pasitraukimas gali būti didelė klaida, o vyresniems – protingas sprendimas”, – teigia finansų konsultantai.
Nauja era – nauji iššūkiai
Ši reforma žymi paradigmos pokytį Lietuvos pensijų sistemoje. Valstybė atsitraukia nuo paternalistinio modelio ir suteikia žmonėms daugiau atsakomybės už savo ateitį. Tai gali reikšti didesnę finansinio raštingumo svarbą, individualesnį požiūrį į pensiją ir galimus socialinius iššūkius, jei daugelis pasitrauks iš sistemos.
Pensijų informacinis portalas – naujas įrankis
Iki 2028 metų bus sukurtas specialus portalas, padėsiantis gyventojams priimti informuotus sprendimus. Jame bus ne tik skaičiuoklės, bet ir edukacinė medžiaga, scenarijai, patarimai.
Lietuvos pensijų sistema žengia į naują etapą, kur laisvė rinktis tampa pagrindiniu principu. Ar tai sėkmės receptas, ar rizikinga avantiūra – parodys laikas ir gyventojų pasirinkimai.