Prekybos tinklas „Lidl“ tęsia sistemingas investicijas į atsinaujinančios energijos infrastruktūrą – šiuo metu Lietuvoje ant parduotuvių stogų jau veikia 51, o ant logistikos centrų – 2 saulės elektrinės. Bendra visų įrenginių galia siekia virš 10 megavatų (MW) ir sudaro vieną didžiausių decentralizuotų žaliųjų energijos gamybos sistemų tarp penkių didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų Lietuvoje.
„Klimato kaitos pasekmės pradeda ryškėti vis intensyviau. Esame vienas didžiausių maisto mažmeninės prekybos tinklų Europoje, todėl mums tenka bendra atsakomybė už šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Šią atsakomybę prisiimame ir siekiame kurti naujus standartus aplinkos apsaugos srityje. Mums ypač svarbios tvarios partnerystės, kurios stiprina mūsų pastangas mažinti emisijas visuose vertės grandinės etapuose“, – sako „Lidl Lietuva“ projektų vadovas Dominykas Urbelis.
Per metus sutaupoma apie 4 tūkst. tonų CO2
„Lidl Lietuva“ saulės elektrinės per metus gali pagaminti apie 9 300 megavatvalandžių (MWh) elektros energijos, iš kurios net 90 proc. sunaudojama parduotuvėse. Toks decentralizuotas modelis ne tik sumažina priklausomybę nuo išorinių elektros tiekėjų, bet ir leidžia išvengti energijos perdavimo nuostolių, kurie neišvengiamai susidaro transportuojant energiją per tinklus.
„Gaminant elektrą iš saulės, nereikia deginti iškastinio kuro, pavyzdžiui, anglies ar dujų, kuris išskiria daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Kiekviena pagaminta saulės energijos kilovatvalandė tiesiogiai prisideda prie emisijų mažinimo, o gamindami elektrą ten, kur ją ir vartojame, mes ne tik išvengiame papildomo anglies dvideginio pėdsako, bet ir dar labiau sustipriname teigiamą poveikį klimatui“, – pasakoja D. Urbelis.
Skaičiuojama, kad ant „Lidl“ parduotuvių ir logistikos centrų įrengtos 53 saulės elektrinės kasmet padeda sumažinti apie 4 tūkst. tonų anglies dvideginio emisijų.
Saulės elektrinės įrengtos ne tik didmiesčiuose
Gegužę ir birželį saulės elektrinių gamyba išauga iki aštuonių kartų, palyginti su žiemos mėnesiais. Tokia sezoninė dinamika leidžia efektyviai aprūpinti įmonės objektus energija tuo metu, kai jos poreikis taip pat didžiausias. Šiuo metu žaliąją elektrą naudoja 99 proc. visų „Lidl Lietuva“ veiklos objektų, o visi nuosavybėje esantys pastatai 100 proc. aprūpinami tik iš atsinaujinančių vidaus šaltinių.
Saulės elektrinės jau įrengtos daugelyje šalies miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Elektrėnuose, Kaišiadoryse, Mažeikiuose, Kėdainiuose, Plungėje, Alytuje, Marijampolėje, Jonavoje, Tauragėje, Kretingoje, Telšiuose, Palangoje, Visagine ir Šilutėje. Tokia geografinė aprėptis rodo, kad tvarumo sprendimai integruoti ne tik į didmiesčių, bet ir regioninių centrų infrastruktūrą.
Tvarumas svarbus ir pirkėjams
Tvari energija keičia ne tik tai, kaip veikia įmonės, bet ir kaip jas vertina jų klientai. Vis daugiau pirkėjų renkasi atsakingai – ne vien pagal kainą ar prekių asortimentą, bet ir pagal tai, kokį poveikį jų pasirinkimai daro aplinkai.
- Kiek pinigų galima priimti į banko sąskaitą iš artimųjų, draugų ir pažįstamų: kokios ribos nereikėtų peržengti
- ES priėmė sprendimą dėl vairuotojo pažymėjimų ir senjorų. Protingas sprendimas. Tai dalis didesnių pokyčių
- „Xiaomi“ pristato naują išmanųjį telefoną – „Redmi Note 14 SE 5G“: ką žinome jau dabar
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Pagal ES teisės aktus, nuo kitų metų saulės panelės / elektrinės turi būti privalomas naujų pastatų elementas
„Vis daugiau pirkėjų renkasi atsakingus prekės ženklus. Mūsų tvarumo iniciatyvos leidžia klientams jaustis užtikrintai dėl savo sprendimų. O mes, savo ruožtu, investuojame į švaresnę ir tvaresnę ateitį. Pasitikėjimą kuria ne tik skaičiai ar sertifikatai, bet ir nuoseklus veikimas – kai tvarumas tampa verslo dalimi“, – sako „Lidl Lietuva“ projektų vadovas.
Energijai tausoti – daugiau inovatyvių sprendimų
Be saulės elektrinių, „Lidl“ energijos efektyvumą didina ir kitomis priemonėmis. Pavyzdžiui, Tauragės parduotuvėje įdiegta geoterminio šildymo sistema, kuri leidžia šildyti patalpas išgaunant šilumą iš žemės. Visuose naujai statomuose ar renovuojamuose pastatuose diegiamos energiją taupančios technologijos: automatinis apšvietimo valdymas, kuris reaguoja į dienos šviesą, naudojamos išmanios vėdinimo sistemos, kurios reaguoja į pirkėjų srautus ir turi sausinimo funkciją, leidžiančią sumažinti šaldytuvų suvartojamą energijos kiekį.
Tvarumas integruotas ir į pastatų kokybės standartus – logistikos centrai ir dauguma tinklo parduotuvių yra įvertinti tarptautiniu EDGE žaliųjų pastatų sertifikatu, rodančiu, kad įmonė savo veikloje vadovaujasi itin aukštais tvarumo standartais. Kitas svarbus energijos valdymo įrankis – ISO 50001 standartas, kurį „Lidl“ taiko nuo 2019 metų. Šis tarptautinis standartas padeda sistemiškai planuoti, stebėti ir tobulinti energijos vartojimą visoje įmonės veikloje – nuo projektavimo iki įrangos eksploatacijos. Tokia praktika leidžia ne tik mažinti sąnaudas, bet ir skaidriai vertinti pokyčių poveikį aplinkai, priimant duomenimis grįstus sprendimus.