Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) kviečia gyventojus aktyviai naudotis nemokamu interneto paslaugų kokybės matavimo įrankiu „Matuok.lt“, kuris nuo šiol veikia ir kaip mobilioji programėlė. Ji leidžia paprastai ir objektyviai įvertinti naudojamo interneto ryšio kokybę tiek namuose, tiek keliaujant.
Įrankis matuoja duomenų gavimo ir siuntimo spartą, ryšio delsą (vėlinimą) bei kitus parametrus, padedančius įsivertinti paslaugų kokybę realiomis sąlygomis. Matavimus galima atlikti per naršyklę arba naudojantis mobiliąja programėle (iOS / Android), prisijungus prie fiksuotojo ar mobiliojo ryšio tinklo.
„Matuok.lt“ sukurtas tam, kad vartotojas galėtų savarankiškai įvertinti, ar jo naudojama interneto paslauga veikia taip, kaip žadėta paslaugų teikėjo. Tai svarbus skaidrumo ir paslaugų kokybės stiprinimo žingsnis“, – sako Jūratė Šovienė, RRT tarybos pirmininkė.
„Pagaliau turime įrankį, kuris leidžia tikrinti ne tik tai, kaip internetas veikia, bet ir ar paslaugų teikėjas iš tiesų teikia tokios kokybės ryšį, kokį žada. Tai padės vartotojams gauti nepriklausomus įrodymus ir pagrįstai reikalauti kokybiškos paslaugos“, – papildo ji.
Atnaujinti „Matuok.lt“ ir išplėsti funkcionalumą paskatino didelis įrankio populiarumas: vos per dieną Lietuvoje interneto ryšį su „Matuok.lt“ tikrina apie 1000 žmonių.
Lietuva – 5G lyderė, tačiau fiksuoto ryšio plėtra – per lėta
Europos Komisijos paskelbtoje 2025 m. Skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaitoje Lietuva įvardijama kaip viena iš ES lyderių 5G diegimo srityje. 2024 m. šalis pasiekė 99,71 proc. bendrą 5G ryšio aprėptį, o retai apgyvendintose vietovėse – 99,06 proc. Tai gerokai viršija ES vidurkius (atitinkamai 94,35 proc. ir 79,5 proc.).
Tačiau fiksuoto labai didelės spartos tinklo (VHCN) plėtra Lietuvoje kelia iššūkių. 2024 m. aprėptis siekė 78,29 %, kai ES vidurkis sudarė 82,49 %. Metinis augimo tempas Lietuvoje – vos 0,3 %, palyginti su 4,9 % visoje ES. Tai atskleidžia, kad ypač kaimiškose vietovėse tinklų plėtra yra lėta, nes diegimo sąnaudos didelės, o privačios investicijos – ribotos. Lietuvoje taip pat labai ribota ir aukštesnės nei 1 Gb/s spartos paslaugų skverbtis.
RRT 2024 m. rudenį atliktas Baltųjų zonų aprėpties tyrimas parodė, kad 17,2 proc. visų gyvenamųjų patalpų patenka į teritorijas, kuriose nėra ir per trejus metus neplanuojama įrengti ryšio tinklų, galinčių užtikrinti bent 100 Mb/s spartą. Geriausia situacija – Klaipėdos, Visagino ir Neringos savivaldybėse (tik 0,3–0,9 proc. gyventojų patenka į baltąsias zonas), blogiausia – Alytaus, Lazdijų ir Šilalės rajonuose (virš 50 proc.).
- Dar viena netikėta žinia iš „Swedbank“ nutraukiama itin populiari paslauga. Klientai jaučiasi apgauti
- SEB bankas įspėja apie tris naujus apgaulės būdus. Sukčiai pakeitė taktiką
- FIFA Pasaulio futbolo klubų taurė: sensacingos brazilų pergalės ir Europos grandų mūšiai ketvirtfinalyje
- Skubiai taisomas Gariūnų viadukas paralyžiavo eismą – vairuotojai raginami keisti maršrutus
- Birželio elektros kaina – žemiausia nuo 2020 metų. Kas lėmė tokį rekordą?
„Vienas iš RRT strateginių tikslų – pažangus ryšys visiems, visur ir visada. Nepaisant pažangos, vis dar yra vietovių, kur interneto ryšys veikia prastai arba visai nepasiekiamas. Tokiose vietose „Matuok.lt“ tampa ypač naudingu įrankiu – jis padeda nustatyti problemas ir identifikuoti reikiamus pokyčius“, – pažymi J. Šovienė.
Kaip veikia „Matuok.lt“ ir ką svarbu žinoti vartotojams
„Matuok.lt“ leidžia per kelias sekundes nemokamai gauti išsamų interneto kokybės įvertinimą. Po kiekvieno matavimo vartotojas gauna struktūruotą ir vizualiai aiškią ataskaitą. Platforma taip pat leidžia palyginti savo rezultatą su kitų vartotojų matavimais toje pačioje vietovėje.
Matavimų rezultatai padeda priimti sprendimą dėl plano ar operatoriaus keitimo, ypač kai sparta neatitinka lūkesčių arba sutarties sąlygų.
Matavimo būdai:
• Per naršyklę (kompiuteriu): fiksuotas laidinis ar WiFi internetas
• Mobilioji programėlė: WiFi ar mobilusis internetas
Rekomenduojama atlikti bent 2–3 matavimus skirtingu paros metu. Galima naudotis ciklinio matavimo režimu (naršyklėje ir programėlėje), kad būtų susidarytas išsamesnis vaizdas.
Matavimo įrankis pasiekiamas per interneto svetainę matuok.lt arba mobiliąją programėlę „Matuok.lt“, kurią galima atsisiųsti iš Google Play ir App Store.
Atliekant matavimus, ypač mobiliuoju ryšiu ar naudojant ciklinį matavimą, gali būti sunaudojamas didesnis duomenų kiekis – prieš tai rekomenduojama įsivertinti savo mobiliojo plano sąlygas.
Jei ryšys prastas – ką daryti?
Jeigu internetas veikia prastai, pirmiausia rekomenduojama kreiptis į savo operatorių, kuris įvertins technologiją ir pasiūlys sprendimus. Prastos kokybės priežastis gali būti pasenusi įranga ar kiti objektyvūs veiksniai.
Jeigu operatorius negali užtikrinti žadėto ryšio, vartotojas gali kreiptis į RRT. Naudojantis „Matuok.lt“ įrankiu atlikti matavimai gali būti pateikiami kaip įrodymai nagrinėjant skundus ar ginčus, jei jie atlikti pagal RRT rekomendacijas (daugiau informacijos čia: https://www.rrt.lt/matuok-lt-duk/
Jei paaiškės, kad tam tikrose vietovėse kokybiškas ryšys nėra užtikrinamas ne dėl operatoriaus kaltės, RRT kartu su savivaldybėmis ir operatoriais ieškos sprendimų, kaip pagerinti situaciją. Tikslas – kad kiekvienas Lietuvos gyventojas turėtų galimybę naudotis patikimu ir greitu internetu, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.
Privatumas ir viešas dalijimasis
Visais matavimų rezultatais naudotojai gali dalintis viešai – tai padeda RRT identifikuoti problemines vietoves ir spręsti ryšio kokybės iššūkius šalies mastu.
Vartotojų teisės yra užtikrinamos pagal Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR): asmens duomenys nėra renkami ar kaupiami, o dalinimasis yra savanoriškas ir anonimizuotas.