Bankai gali sustabdyti arba užblokuoti pavedimą, jei pavedimo paskirtis kelia abejonių. Mat egzistuoja „draudžiamų” žodžių sąrašas, dėl kurių nesunku sulaukti problemų. Kartais sandoris netgi gali būti perduotas teisėsaugos institucijoms. Rizika didelė, nes sistema reaguoja net į vardus.
Bankai nuolat tikrina klientų atliekamus sandorius, siekdami išvengti sukčiavimo. Jų sistemos remiasi automatizuotais algoritmais, kurie nuolat analizuoja pavedimų turinį ir išskiria tuos, kurie kelia bet kokių abejonių. Kartais sustabdomi ir visiškai teisėti pavedimai dėl klaidingo interpretavimo.
Šiuo atveju klaidą padaryti nesunku, nes dabartinės bankų sistemos yra itin jautrios. Jos sugeba skaidyti žodžius ir ieškoti apgaulės ten, kur jos nėra. Kaip pranešė portalas „Bankier”, taip nutiko interneto kūrėjui, kuris mokėjimo paskirtyje įrašė „blog o komiksach – pierwsza rata” (liet. „tinklaraštis apie komiksus – pirma dalis”). Sandoris buvo užblokuotas, nes sistema padalijo žodį „komiksach” į du atskirus – „komi” ir „ksach”. Pirmasis yra Rusijos respublikos pavadinimas, todėl kilo įtarimų dėl galimo sankcijų vengimo.
Kokie mokėjimo paskirties užrašai gali sukelti problemų?
Bankai vis dažniau skelbia pranešimus apie vadinamuosius „draudžiamus žodžius”. Pagal rekomendacijas, mokėjimų paskirtyse neturėtų būti tokių žodžių kaip: pagalba, Iranas, Sirija, Šiaurės Korėja, auka, parama, ataka, dovana, azartiniai lošimai, statymas, bomba ar paskola. Rizikinga rašyti bet kokią informaciją, kuri gali asocijuotis su sukčiavimu, grėsme ar rizikingais finansiniais veiksmais.
Problemų gali kelti net vardai
Įdomu tai, kad problemų gali sukelti net vardai. Kaip rašo portalas „Fakt”, vienas vyras išsiuntė pavedimą su paskirtimi „rozliczenie za korty – Kuba” (liet. „atsiskaitymas už kortus – Kuba”). Nors šiuo atveju turėtas omenyje tik vardas, algoritmas užfiksavo frazę ir pavedimą palaikė bandymu pervesti pinigus į Kubą – kur galioja sankcijos. Rezultatas – sandoris buvo sustabdytas ir perduotas papildomam patikrinimui banko saugumo skyriuje.
Kas nutinka užblokavus pavedimą?
Tokia procedūra paprastai trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų. Už pavedimą atsakingas asmuo gali būti paprašytas pateikti paaiškinimus. Kraštutiniais atvejais apie įvykį pranešama policijai ar kitoms tarnyboms.
„Pavedimo paskirtis atlieka informacinę funkciją ir turi atitikti faktinę padėtį” – primena Krzysztof Drozd iš mBank, cituojamas portalo Money.
Patarimai lietuviams
Lietuvos bankų sistemos taip pat naudoja panašius algoritmus, todėl verta:
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Tele2 antrą dieną iš eilės vėl stringa: klientai pyksta dėl nuolatinių ryšio problemų
- Vengti dviprasmiškų formuluočių
- Nerašyti žodžių, susijusių su sankcijomis apdėtomis šalimis
- Aiškiai nurodyti mokėjimo tikslą
- Vengti žargono ar trumpinių, kurie gali būti klaidingai suprasti
- Jei mokate draugui vardu Kuba, geriau rašyti pilną vardą ir pavardę
Atminkite, kad bankai tai daro siekdami apsaugoti finansų sistemą nuo pinigų plovimo, terorizmo finansavimo ir sankcijų vengimo. Nors kartais tai sukelia nepatogumų, ilgalaikėje perspektyvoje tai saugo visų mūsų pinigus.