Nors vis daugiau lietuvių renkasi atsiskaitymus kortele, bankomatai vis dar išlieka svarbūs kasdieniniame gyvenime. Deja, būtent prie šių įrenginių aktyvėja vagys, sukūrę gudrias schemas kortelėms pavogti. Ypač dažnai nukenčia vyresnio amžiaus žmonės, nors pavojus gresia kiekvienam.
Vienas populiariausių triukų vyksta taip – kai bankomatas grąžina kortelę po operacijos, vagis priartėja prie aukos ir sako kažką panašaus į „atsiprašau, jums nukrito pinigai” arba „ponia, išmetėte kvitą”.
Kol žmogus instinktyviai atsisuka ar pasilenkia pažiūrėti, nusikaltėlis greitai paima kortelę iš bankomato angos ir padeda kitą, panašią kortelę. Viskas trunka vos sekundę. Auka, nieko neįtardama, pasiima netikrą kortelę ir įsideda į piniginę.
Tuo metu vagis, jau turėdamas tikrąją kortelę ir matęs įvedamą PIN kodą, skuba ištuštinti sąskaitą. Daugelis žmonių apvogimo fakto nepastebi tol, kol nebando mokėti parduotuvėje ar negauna pranešimo apie nulistas lėšas.
Kodėl tai veikia Lietuvoje
Lietuvoje ši schema ypač populiari dėl kelių priežasčių. Pirma, daugelis vyresnio amžiaus žmonių vis dar nėra įpratę prie bekontakčių mokėjimų ir reguliariai naudojasi bankomatais pensijai išsiimti. Antra, esame linkę pasitikėti aplinkiniais ir neįtariame blogų ketinimų, kai kažkas mandagiai kreipiasi.
Vagys dažniausiai veikia prie bankomatų, esančių triukšmingose vietose – prekybos centruose, turgavietėse, prie parduotuvių. Ten lengviau nepastebimai priartėti ir atitraukti dėmesį.
Kaip apsisaugoti
Svarbiausia taisyklė – niekada neatitraukite akių nuo bankomato, kol kortelė negrįžo į jūsų rankas. Net jei kažkas sako, kad kažką numetėte, pirmiausia paimkite kortelę ir tik tada atsigręžkite.
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Tele2 antrą dieną iš eilės vėl stringa: klientai pyksta dėl nuolatinių ryšio problemų
Kiti patarimai:
- Išimant didesnes sumas, geriau eiti su šeimos nariu ar draugu
- Visada pridenkite ranka klaviatūrą vesdami PIN kodą
- Pasirinkite sudėtingą PIN kodą, ne gimimo metus ar kitas lengvai atspėjamas kombinacijas
- Niekada nerašykite PIN kodo ant kortelės ar lapelio piniginėje
- Įjunkite momentinių pranešimų paslaugą apie operacijas
Ką daryti tapus auka
Jei pastebėjote, kad jūsų kortelė dingo ar sąskaitoje trūksta pinigų:
- Nedelsiant skambinkite bankui ir blokuokite kortelę
- Užfiksuokite laiką ir vietą, kur vyko vagystė
- Kreipkitės į policiją su pareiškimu
- Informuokite banką apie nesankcionuotas operacijas
Naujos technologijos – nauji iššūkiai
Nors bekontakčiai mokėjimai telefonu ar laikrodžiu yra saugesni, vagys prisitaiko ir prie naujovių. Todėl svarbu išlikti budriems nepriklausomai nuo to, kokią mokėjimo priemonę naudojate.
Atminkite: Jūsų pinigų saugumas pirmiausia priklauso nuo jūsų pačių dėmesingumo. Sekundės neatidumo gali kainuoti visas santaupas – geriau būti per daug atsargiam, nei vėliau gailėtis.