Skaitmeninimo epochoje išmanieji telefonai tapo konfidencialios informacijos saugyklomis, tačiau tai slepia milžiniškas grėsmes: nuo sukčių įformintų kreditų iki asmeninių nuotraukų nutekėjimo.
Šiuolaikiniame pasaulyje išmanieji telefonai tapo neatskiriama kasdienio gyvenimo dalimi, tačiau jų naudojimas jautriai informacijai saugoti kelia reikšmingų rizikų. Specialistai įspėjo vartotojus atsisakyti įpročio laikyti įrenginiuose dokumentų nuotraukas, prisijungimo vardus, slaptažodžius ir kompromituojančią medžiagą. Tai gali sukelti rimtų pasekmių asmeniniam ir finansiniam saugumui.
Ekspertų teigimu, pagrindinės grėsmės kyla dėl galimo įsilaužimo ar fizinio išmaniojo telefono praradimo. Prisijungimo vardų ir slaptažodžių prie elektroninio pašto, socialinių tinklų, internetinės bankininkystės ar valstybinių paslaugų portalo negalima laikyti nei užrašuose, nei žinutėse.
„Įsilaužimo atveju sukčiai gali gauti prieigą prie jūsų socialinių tinklų ir prašyti pinigų iš draugų arba įforminti kreditą ar greitąją paskolą, jei kalbama apie internetinę bankininkystę ar elektroninius valdžios vartus”, – įspėjo specialistai.
Panašią riziką kelia dokumentų nuotraukų laikymas – pasų, asmens tapatybės kortelių, vairuotojo pažymėjimų ar banko kortelių – galerijoje, susirašinėjimuose, elektroniniame pašte ar debesų paslaugose. Tokie duomenys lengvai tampa įrankiu sukčiams, kurie gali juos panaudoti identifikacijai ir neteisėtiems veiksmams atlikti.
„Siekiant išvengti šantažo, įrenginyje geriau nelaikyti kompromituojančių nuotraukų. Aptikti asmenis, kurie įsilaužė ir panaudojo svetimus duomenis, labai sudėtinga. Todėl žmogus, galvojantis apie savo saugumą, turi pasirūpinti, kad duomenys nenutekėtų”.
Rizikoms sumažinti ekspertai rekomenduoja paprastas, bet veiksmingas atsargumo priemones. Gavus ar išsiuntus paso duomenis ir kitą konfidencialią informaciją, juos būtina ištrinti. Periodiškai atlikite išmaniojo telefono ‚valymą’, kad atsikratytumėte nereikalingų failų. Prisijungimo vardus ir slaptažodžius geriau įsiminti arba užsirašyti patikimoje vietoje, nepasiekiamoje pašaliniams, pavyzdžiui, apsaugotame seife arba specializuotoje slaptažodžių tvarkyklėje su dviejų veiksnių autentifikavimu.
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pasitikrinkite piniginę ir pažiūrėkite kokią banko kortelę turite. Visa ir Mastercard – koks skirtumas?
- Kaip išvalyti išmaniojo telefono atmintį, kad jis veiktų geriau
- Ar tiesa, kad išjungtas išmanusis telefonas vis tiek perduoda duomenis?