Šiais laikais mobiliuosiuose telefonuose saugoma beveik viskas – nuo asmeninių susirašinėjimų ir nuotraukų iki darbo dokumentų ir prieigos prie finansinių paslaugų. Dėl to jie tampa patraukliu taikiniu įvairiems piktavališkiems bandymams gauti slaptą informaciją.
Skaitmeninis sukčiavimas sparčiai vystosi, todėl, norint apsaugoti tiek savo asmens duomenis, tiek finansines lėšas, svarbu būti informuotam apie naujausias naudojamas gudrybes ir technologinius metodus.
Mobilieji telefonai, kuriuose saugoma viskas, kas svarbu – nuo asmeninių pokalbių ir darbo failų iki prieigos prie finansinių paslaugų – tampa patraukliu taikiniu skaitmeniniams sukčiams. Jie nuolat tobulina savo metodus, siekdami apeiti įrenginių apsaugą ir gauti prieigą prie konfidencialios informacijos.
Remiantis svetainės „El Economista“ duomenimis, vienas iš pastaraisiais metais plačiai paplitusių metodų yra SIM kortelės pakeitimas – tyli, bet potencialiai pavojinga technika, leidžianti perimti asmens telefono numerio kontrolę ir taip gauti prieigą prie įvairių internetinių paskyrų.
Kaip veikia šis sukčiavimo būdas
Pasinaudojus operatoriaus tapatybės keitimu, aktyvuojama nauja SIM kortelė su vartotojo numeriu, dėl ko gali nutrūkti pirminės kortelės veikimas ir būti apribota prieiga prie telefono paslaugų.
Šis metodas leidžia perimti dviejų veiksnių autentifikavimo ir patvirtinimo pranešimus, kas gali palengvinti prieigą prie banko sąskaitų ir kitų asmeninių paslaugų. Pasekmės gali būti rimtos – finansiniai nuostoliai, slaptų duomenų atskleidimas ir sunkumai atgaunant prieigą prie svarbių platformų.
Kai įrenginys užkrečiamas kenkėjiška programa, tampa įmanoma gauti prieigą prie slaptos informacijos, pavyzdžiui, asmeninių žinučių, slaptažodžių ir vartotojo veiksmų. Naudojantis šiais duomenimis, galima atlikti tapatybės patvirtinimo procesą, siekiant paprašyti naujos SIM kortelės su originaliu numeriu.
Taip žmogus gali prarasti ryšio galimybes, nepastebėdamas, kad svarbūs saugumo pranešimai patenka į kitas rankas. Tai gali leisti atlikti finansines operacijas be jokių tiesioginių įtarimų. Paprastai tokie pokyčiai tampa akivaizdūs tik tada, kai telefonas be jokios matomos priežasties praranda signalą.
- Meta svarsto uždaryti atvirąjį Llama modelį: ar „atviros“ dirbtinio intelekto eros pabaiga jau čia?
- Štai ką iš tikrųjų apie tave žino ChatGPT. Tai kur kas daugiau nei galvoji!
- Visiška naujovė iš „WhatsApp“: dabar programėlė pati perskaito tavo žinutes ir pateikia santrauką! Štai kaip tai veikia
- Naujoji BYD superakumuliatoriaus technologija – be papildomo įkrovimo iki Vokietijos
- Sugrįžimas, kuris sudrebino Kauną: T. Masiulis tapo „Žalgirio“ viltimi – kontrakto suma nepaliks abejingų
Kaip suprasti, ar jums gresia toks pavojus, ir kaip tam veiksmingai pasipriešinti
Vienas iš galimų signalų, kad SIM kortelė galėjo būti dubliuota, yra staigus mobiliojo ryšio signalo dingimas be jokių akivaizdžių techninių priežasčių. Jei taip atsitiktų, rekomenduojama susisiekti su savo mobiliojo ryšio operatoriumi, kad įsitikintumėte kortelės būkle ir saugumu.
Jei nustatoma neteisėta prieiga, rekomenduojama kuo greičiau pakeisti slaptažodžius, ypač banko sąskaitų, susisiekti su finansų įstaiga ir laikytis jos nurodymų dėl galimo įtartinų operacijų blokavimo.
Be to, svarbu prisiminti – niekada ir jokiomis aplinkybėmis neturėtumėte dalytis asmenine informacija, sekdami nuorodomis iš SMS žinučių, el. laiškų ar netikėtų telefono skambučių.
Svarbu atidžiai įvertinti, kokia informacija dalijatės socialiniuose tinkluose, naudojant privatumo nustatymus, siekiant apriboti jos prieinamumą. Taip pat rekomenduojama vengti prieigos prie svarbių paslaugų naudojantis viešaisiais „Wi-Fi“ tinklais, nes jie gali būti nepakankamai saugūs.
Šiuolaikinis gyvenimas kupinas technologijų ir galimybių, bet kartu ir iššūkių, reikalaujančių mūsų dėmesio ir atsargumo. Svarbu išlikti ramiems ir suvokti, kad saugumas prasideda nuo mūsų pačių – nuo mūsų sprendimų ir kasdienių įpročių.