Lrytas.lt rašo apie verslininkę Eglę, kuri vos nepervedė sukčiams 14 tūkst. eurų. Moteris pasakoja, kad paskutinę akimirką pastebėjo apgaulę ir išvengė didelių finansinių nuostolių.
Eglei prireikė dokumentų, susijusių su darbuotojų draudimu banke „Artea”. Nors pati nebuvo šio banko klientė, kaip dauguma žmonių, banko svetainės ieškojo „Google” paieškoje. Pirmuoju paieškos rezultatu pasirodė netikra svetainė, vizualiai identiška tikrajai.
„Didelėmis raidėmis buvo parašytas banko pavadinimas, kaip ir įprastai tikėtumeisi. Rodė ir logotipus, viską. Jokių rašybos klaidų, gera gramatika”, – lrytas.lt citavo moterį.
Verslininkė, nieko neįtardama, suvedė savo SEB banko prisijungimo duomenis. Kai sistema paprašė patvirtinti kodą, ekrane pasirodė pavedimo suma – beveik 15 tūkst. eurų.
Dramatiškas bandymas susisiekti su banku
„Suvedu pirmus kodus, paskui išmeta vesti antrus ir matau, kad manęs kartu prašo patvirtinti pavedimo sumą, kuri siekia 14 800 eurų. Aš spaudžiu atšaukti, suma pasikeičia. Atsiranda 4000 eurų”, – pasakojo Eglė lrytas.lt.
Supratusi, kad kažkas negerai, moteris bandė skubiai susisiekti su savo banku. Deja, verslo klientų linija veikė lėtai – teko klausytis muzikos, spaudinėti įvairius mygtukus. Tuo metu sukčiai vis siuntė prašymus patvirtinti pavedimą per Smart ID.
Bankai žinojo, bet nereagavo
Įdomiausia, kad „Artea” bankas apie sukčių svetainę žinojo jau dvi dienas, bet nieko nedarė. „Kaip jie tiek laiko nieko nedarė? Aš esu jaunas žmogus ir vos nepasimoviau, o jie tiesiog nieko nesiėmė”, – piktinosi Eglė.
- Ko negalima statyti šalia Wi-Fi maršrutizatoriaus: 12 pagrindinių klaidų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Jakučionio šou Las Vegase: lietuvio žvaigždės gimimas NBA vasaros lygoje
- Geriau priliesti ar įkišti mokėjimo kortelę į skaitytuvą atsiskaitant už prekes ar paslaugas? Atsakymas jums gali nepatikti
Kaip lrytas.lt informavo „Artea” atstovė, bankas nuo metų pradžios jau užblokavo daugiau nei 100 netikrų svetainių. Problema ta, kad sukčiai nuolat kuria naujas svetaines ir perka pirmąsias vietas „Google” paieškoje.
Kaip apsisaugoti?
Ekspertai pataria:
- Niekada neieškokite banko svetainės per „Google” – visada rašykite adresą rankiniu būdu
- Prisijungimo metu bankas niekada neprašo PIN2 kodo – jis reikalingas tik pavedimams
- Visada skaitykite, ką tvirtinate telefone – ar tai prisijungimas, ar pavedimas
- Jei kyla įtarimų, skambinkite į banką oficialiu numeriu
Ne vienintelė auka
Lrytas.lt rašo, kad panašiu būdu sukčiai kuria ir kitų įmonių netikras svetaines – draudimo bendrovių, elektros tiekėjų. „Lietuvos draudimo” kibernetinio saugumo vadovas Andrėjus Mochovas paaiškino, kad tai klasikinis socialinės inžinerijos atvejis.
SEB banko atstovė Ieva Kulvinskaitė lrytas.lt patvirtino, kad skubiais atvejais bankas konsultuoja visą parą. Paskambinus telefonu +370 5 268 2800, pirmasis pasirinkimas yra skirtas būtent sukčiavimo atvejams.
Pamoka visiems
Ši istorija – rimtas priminimas, kad net išsilavinę, atsargūs žmonės gali tapti sukčių aukomis. Pavojingiausia tai, kad netikros svetainės atrodo identiškai tikrosioms ir atsiranda paieškos rezultatų viršuje. Būkite budrūs – geriau sugaišti papildomą minutę įvedant adresą rankiniu būdu, nei prarasti tūkstančius eurų.
Šaltinis: lrytas.lt