Visus metus treniruojatės, atsisakote pramogų, investuojate savo pinigus ir laiką. Įvykdote normatyvus, patenkate į rinktinę, planuojate kelionę į Pasaulio universitetų žaidynes. Ir staiga, paskutinę akimirką, sužinote – nevykstate. Ne dėl to, kad nepasirengę. Ne dėl traumų. Tiesiog dėl to, kad kažkas kabinete nesugebėjo užpildyti paraiškos.
10 iškovotų kvotų tapo nuliu
Būtent tai nutiko Lietuvos studentams lengvaatlečiams. Turėjome 10 kvotų pasaulio čempionate. Sportininkai jas iškovojo sąžiningai – dalyvavo atrankose, įvykdė reikalavimus, buvo įtraukti į oficialius sąrašus. Viskas atrodė tvarkoje.
Tačiau paskutinę akimirką paaiškėjo, kad Lietuvos studentų sporto asociacija (LSSA) paprasčiausiai nesugebėjo teisingai užregistruoti paraiškų. „Sistemos klaida”, – tokį paaiškinimą gavo nusivylę atletai.
Realybė, apie kurią niekas nekalba
Kol LSSA darbuotojai sėdi šiltuose kabinetuose ir gauna stabilius atlyginimus, studentai sportininkai gyvena visiškai kitokią realybę. Dauguma jų:
- Treniruojasi po paskaitų ar darbo
- Patys moka už kuro, papildų ir inventoriaus išlaidas
- Važiuoja į varžybas naudodami asmenines atostogas
- Atsiprašinėja dėstytojų ir darbdavių už praleistą laiką
- Investuoja viską be jokių garantijų, kad tai atsipirks
Visa tai jie daro dėl vienos priežasties – galimybės atstovauti Lietuvai tarptautinėje arenoje. Ir ši galimybė buvo atimta ne dėl jų kaltės.
Tylus skandalas
Įdomiausia, kad visa ši situacija praėjo tyliai. Jokio viešo paaiškinimo. Jokių atsistatydinimų. Tik sausas atsiprašymas el. paštu ir tyla. Tarsi nieko ypatingo nenutiko.
Tuo tarpu sportininkams tai reiškia:
- Sugriautus metinius planus
- Prarastas investicijas į pasirengimą
- Nusivylimą sistema, kuri turėjo jiems padėti
- Prarastą unikalią galimybę – kai kuriems tai buvo paskutiniai studijų metai
Sisteminė problema
Tai ne pirmas kartas, kai LSSA aplaidumas kenkia sportininkams. Organizacija, kuri turėtų būti tarpininkas tarp studentų ir tarptautinių organizacijų, vis dažniau tampa kliūtimi.
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Skambutis ir staigus nutraukimas: kas taip daro ir kam to reikia?
Elementarūs dalykai – patikrinti registraciją, laiku pateikti dokumentus, informuoti sportininkus – tampa neįveikiama užduotimi. O kai kyla problemos, niekas neprisiima atsakomybės.
Kas toliau?
Po tokio fiasko logiška būtų tikėtis:
- Viešo paaiškinimo, kas nutiko
- Atsakingų asmenų atsistatydinimo
- Konkrečių veiksmų, kad tai nepasikartotų
- Kompensacijų nukentėjusiems sportininkams
Tačiau realybė kitokia. Sistema, kuri turėtų tarnauti sportininkams, pirmiausia saugo save. Kol niekas neprisiima atsakomybės, sportininkai lieka vieni su savo nusivylimu.
Laikas keistis
Ši situacija – ne tik apie 10 prarastų kvotų. Tai signalas, kad Lietuvos studentų sporte būtini esminiai pokyčiai. Sportininkai nusipelno organizacijos, kuri juos gerbia, vertina jų pastangas ir sugeba atlikti elementarius administracinius veiksmus.
Kol to nėra, talentingi jaunuoliai ir toliau bus biurokratinio neveiklumo įkaitai. O Lietuva praras galimybę didžiuotis savo studentų pasiekimais pasaulinėje arenoje.
Sportininkai savo darbą padarė. Laikas LSSA padaryti savąjį – arba užleisti vietą tiems, kas sugebės.