Šiuolaikiniuose išmaniuosiuose telefonuose, įsigytuose per pastarąjį dešimtmetį, yra funkcija „Vieta“ arba „GPS“. Ji leidžia įrenginiui tiksliai nustatyti savo esamą buvimo vietą.
Kaip tai veikia?
Telefonas turi GPS imtuvą, kuris priima signalus iš palydovų. Šie palydovai nuolat siunčia užkoduotus signalus, pagal kuriuos įrenginys apskaičiuoja savo geografines koordinates. Tikslesniam vietos nustatymui naudojama ir A-GPS sistema, kuri papildomai pasitelkia duomenis iš mobiliojo ryšio bokštų bei „Wi-Fi“ tinklų.
Egzistuoja pasaulinė duomenų bazė su „Wi-Fi“ prieigos taškų informacija, leidžianti matematiniais modeliais nustatyti jų vietą. Remiantis atstumu iki žinomų „Wi-Fi“ taškų ir mobiliojo ryšio antenų, telefonas gali tiksliai nustatyti vietą net ir patalpose.
Svarbūs pastebėjimai:
- Aktyvuota, bet nenaudojama funkcija gali greičiau iškrauti bateriją.
- GPS leidžia svetainėms ir programėlėms tiksliai nustatyti jūsų buvimo vietą, net iki namų.
- Daugelis navigacijos bei maisto ar taksi užsakymo programėlių neveikia be įjungto GPS.
- Įjungtas GPS leidžia reklamos platformoms rodyti aktualias reklamas, pavyzdžiui, praeidami pro kavinę galite pamatyti jos reklamą.
- A-GPS reikalauja šiek tiek interneto duomenų, kad veiktų tiksliai.
Kaip GPS veikia jūsų privatumą?
Daugelis bijo, kad juos gali sekti įvairios sistemos. Realybėje, jei kas nors norėtų nustatyti jūsų vietą per telefoną, tai dažniausiai padarytų mobiliojo ryšio operatorius, o tokia informacija yra prieinama tik teisėsaugai. GPS tik fiksuoja jūsų koordinates ir gali perduoti jas programėlėms ar svetainėms, tačiau įprastų vartotojų stebėjimas nėra prioritetas.
Ar verta išjungti GPS?
Atsakymas paprastas: jei jums nereikia GPS, išjunkite jį. Jei reikia – įjunkite. Galite palikti GPS aktyvų, jei dažnai naudojatės navigacija ar kitomis su vietos nustatymu susijusiomis programėlėmis.
Taip pat svarbu prisiminti, kad programėlėms, stebinčioms vaiko vietą, GPS turi būti visada įjungtas. O jei pametate telefoną, jo suradimo funkcija neveiks be aktyvaus GPS.
- Svarbi informacija gyventojams apie atsiskaitymo pokyčius – nuo 2026 m. keisis euro banknotai
- Nuo rugpjūčio 1 dienos pokyčiai kurie palies kiekvieną keliautoją. Jei dar nežinote, pats metas sužinoti
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Kaip pašalinti visą informaciją apie save iš interneto?
- Slapti Android ir iPhone kodai, apie kuriuos niekada nežinojote. Sužinok visą paslėptą informaciją apie savo telefoną