Turbūt bent kartą susidūrei su tokia situacija: telefonas suskamba, paimi jį į rankas – ir tą pačią sekundę skambutis nutrūksta. Skambino vos porą sekundžių, numeris nepažįstamas. Kas tai buvo? Klaida? Atsitiktinumas?
Deja, dažniausiai tai – visai ne atsitiktinumas. Praktika rodo, kad tokie „žaibo greičio” skambučiai beveik visada yra sukčių, reklaminių robotų arba įvairių įmonių automatinių skambinimų darbas.
Kodėl tokie skambučiai pavojingesni, nei atrodo?
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žalos nėra – juk pokalbis net neįvyko. Bet kaip tik čia ir slypi gudrybė: sukčiai nenori kalbėti – jie nori, kad tu pats perskambintum. Ir šis metodas nusikaltėliams turi savo privalumų.
Kam skambina ir iškart nutraukia?
Tai būdas sutaupyti laiko ir per trumpą laiką pasiekti kuo daugiau abonentų. Dauguma tokių skambučių atliekama automatiškai, specialiomis programomis. Atsižvelgiant į tai, kad numerių bazes lengva gauti ar nusipirkti, sukčiams tai – tiesiog masinė „žvejyba”, kur kiekviena perskambinusi auka – potencialus grobis.
Tikslas – priversti tave parodyti iniciatyvą
Praleistas skambutis iš nepažįstamo numerio kelia smalsumą. O jei, pavyzdžiui, lauki kurjerio, kliento atsako ar tiesiog paskelbei skelbimą internete – lengva pakliūti į spąstus. Perskambini, kad „nepraleistum svarbaus”, ir tampi patogia taikiniu.
Po to įvykiai gali klostytis dviem scenarijais:
Parengiamasis etapas
Perskambini, bet niekas neatsako. Užtat tavo numeris dabar laikomas „aktyviu”. Jį išsaugo atskirame sąraše – dabar esi kandidatas pakartotiniams skambučiams, bet jau su tikromis apgaulės ar reklamos pastangomis.
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- VMI atskleidė, kodėl stebi jūsų grynųjų pinigų įnašus bankomatuose – ne visi bus patenkinti
- Kam dirbti, jei gali nedirbti? 5 metus po 1400 eurų – daryti nieko nereikia. Deja, netrukus viskas pasikeis
- Skambutis ir staigus nutraukimas: kas taip daro ir kam to reikia?
Aktyvus etapas
Tau iškart atsako: prasideda agresyvi reklama, įtraukimas į „schemą”, prašymai pasakyti asmeninius duomenis, kodą iš SMS, praeiti „saugumo patikrinimą”. Viskas kaip klasikinėse sukčiavimo schemose.
Kitas variantas – mokami numeriai
Kai kurie šiukšlių siuntėjai naudoja dar ciniškenę schemą: skambina iš mokamo numerio ir nutraukia. Tu perskambini – ir patenki į automatinį atsakiklį. Toliau – viskas, kad išlaikytų tave linijoje: muzika, „naudingų pasiūlymų” pažadai, prašymai palaukti operatoriaus.
Kiekviena tokio pokalbio minutė tau kainuoja apvalią sumą. Dažnai sąskaita siekia keliasdešimt ar net kelis šimtus eurų už vieną skambutį.
Ir blogiausia – formaliai sunku ką nors įrodyti. Juk pats perskambinai, niekas nevertė. Todėl įrodyti sukčiavimo faktą ar gauti kompensaciją praktiškai neįmanoma.
Ką daryti, jei tau dažnai skambina ir nutraukia?
Ignoruoti visus nepažįstamus numerius – ne visada įmanoma. Daugelio darbas tiesiogiai susijęs su bendravimu telefonu: klientai, kurjeriai, paslaugų tiekėjai, gydymo įstaigos, verslo kontaktai. Bet net tokiomis sąlygomis galima apsisaugoti:
1. Virtualūs sekretoriai
Daugelis operatorių jau siūlo „išmaniojo atsakiklio” paslaugą – tai dirbtinis intelektas, kuris atsako už tave, įrašo pokalbį ir atsiunčia transkripciją. Tiksliai sužinai, kas skambino ir kodėl, ir pats sprendžia – perskambinti ar ne.
2. Numerių atpažinimo programėlės
Programos kaip Truecaller, Whoscall ir panašios naudoja numerių bazes su atsiliepimais. Iškart matai, su kuo turi reikalą: „sukčius”, „šlamštas”, „banko kortelių reklama” ir pan.
3. Rankinis numerių tikrinimas
Jei abejoji – tiesiog įvesk numerį į Google. Yra dešimtys svetainių, kur vartotojai dalijasi informacija apie įtartinus skambučius.
Jei matai, kad tau skambina ir nutraukia – būk atsargus. Net vienas toks perskambinimas gali virsti šlamšto lavina, apgaulės bandymais ar piniginiais nuostoliais. Geriau skirti porą minučių numerio patikrinimui, nei pakliūti ant kabliuko.