Nauja Superwood technologija, sukurta amerikiečių startuolio, revoliucionizuoja požiūrį į ekologiškų ir patvarių konstrukcijų statybą. Medžiaga yra atspari ugniai, puvimui ir kenkėjams, kas užtikrina plačias pritaikymo galimybes šiuolaikinėje statyboje ir dizaine.
JAV startuolis nori revoliucionizuoti statybos pramonę dėka proveržio medžiagos. Ji turi natūralios medienos išvaizdą ir tekstūrą, tačiau stiprumo ir patvarumo požiūriu pranoksta aukštos kokybės plieną.
Kaip sukuriama mediena, stipresnė už plieną?
Pasak įmonės InventWood, įsikūrusios Merilende, jų inžinerinės medienos produktas pavadinimu Superwood yra molekulinio lygio transformacijos rezultatas, kuris natūralią medieną paverčia medžiaga net keliolika kartų stipresne ir dešimt kartų atsparesne nei jos pirminė forma. Be to, stiprumo ir masės santykis beveik 10 kartų viršija plieną, o atsparumas tempimui yra apie 50 proc. didesnis nei plieno.
Naujoviškas produktas gaminamas iš paprastos medienos, kuri daugiausia susideda iš dviejų junginių: celiuliozės ir lignino. Procesas numato celiuliozės sustiprinimą, nes ji iš tikrųjų yra stipresnė už anglies pluoštą. Norėdama pakeisti medienos molekulinę struktūrą, įmonė apdoroja ją cheminėmis medžiagomis, o vėliau suspaudžia, kad padidintų vandenilio jungčių skaičių tarp celiuliozės molekulių.
Jau 2018 metais prof. Liangbing Hu, medžiagotyros specialistas iš Merilendo universiteto, sukūrė metodą, kaip medieną paversti medžiaga, stipresne už plieną, pašalindamas dalį lignino iš medienos ir suspausdamas likusią celiuliozę. Kelerius metus jis praleido tobulindamas savo technologiją, sutrumpindamas medžiagos gamybos laiką nuo daugiau nei savaitės iki kelių valandų. Tada jis suteikė licenciją įmonei InventWood.
– Mes galime sutankinti medžiagą keturis kartus ir galite pagalvoti: „O, ji bus keturis kartus stipresnė, nes turi keturis kartus daugiau pluoštų”. Bet iš tikrųjų ji yra dešimt kartų stipresnė dėl visų tų papildomų jungčių, kurios susidaro, – pasakė Alex Lau, InventWood generalinis direktorius.
Statybos ateitis jau netoli
Pirmųjų Superwood partijų gamybą įmonė pradės šią vasarą. Nauja medžiaga yra atspari ugniai (turi A atsparumo ugniai klasę), puvimui, grybams ir kenkėjams, o jos gamybos procesas, palyginti su plienu, yra 90 proc. švaresnis.
Iš pradžių įmonė sutelks dėmesį į apdailos plokštes ir fasadų paneles, tačiau prototipinės dalys jau yra vertinamos dėl pritaikymo lengvose transporto priemonių vidaus konstrukcijose ir balduose.
- „Google Maps“: sugrįžta funkcija, kuri buvo dingusi. „Tai buvo klaida”
- Kritinis SEB banko įspėjimas: neatiduokite patys savo prisijungimų prie banko
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Kas ketvirtą elektromobilio keleivį pykina. Kas tai sukelia?
- Klimatologai įspėja: liko 3 metai, o tada kelio atgal nebus
– Galutinis tikslas – pasiekti pastato šerdį. Devyniasdešimt procentų anglies dioksido emisijų iš pastatų kyla iš betono ir plieno, naudojamo jų konstrukcijoms, – pareiškė Lau. Pasak jo, dėka naujos medžiagos pavyks ne tik sumažinti emisijas, bet ir pakeisti šiuolaikinės architektūros estetiką.