Nuo 2026 metų sausio 1 dienos lietuviai galės atsiskaityti eurais dar vienoje populiarioje atostogų šalyje – Bulgarijoje. Europos Sąjungos finansų ministrai suteikė galutinį leidimą šiai Balkanų valstybei prisijungti prie euro zonos.
„Tai yra kruopštaus Bulgarijos stojimo proceso, apimančio griežtą analizę ir intensyvų pasirengimą, kulminacija”, – sakė ES rotacijos tvarka pirmininkaujančios Danijos ekonomikos ministrė Stephanie Lose, kaip rašo tv3.lt.
Bulgarija taps 21-ąja bendros valiutos zonos nare. Šiuo metu eurą naudoja 20 iš 27 ES valstybių narių.
„Mes tai padarėme!” – džiaugėsi Bulgarijos ministras pirmininkas Rossenas Jelizkovas socialiniame tinkle „X”. Jis padėkojo visoms institucijoms ir partneriams, kurių pastangos padėjo pasiekti šią istorinę akimirką.
Ką tai reiškia lietuviams?
Keliaujantys į Bulgariją lietuviai galės džiaugtis keliais privalumais:
- Nereikės keisti valiutos – taupysite laiką ir pinigus, nes nereikės mokėti valiutos keitimo mokesčių
- Paprastesnis kainų palyginimas – galėsite lengviau suplanuoti kelionės biudžetą
- Patogesnės elektroninės mokėjimo operacijos – atsiskaitymai kortele bus dar paprastesni
Koks bus valiutos kursas?
ES finansų ministrai nustatė, kad vienas euras bus lygus 1,95 Bulgarijos levo. Šis kursas įsigalios nuo 2026 metų pradžios.
Ne visi bulgarai džiaugiasi
Nors oficialiai šis žingsnis vertinamas teigiamai, daugelis Bulgarijos gyventojų nerimauja dėl galimo kainų augimo. Apklausos rodo, kad beveik pusė bulgarų nepritaria euro įvedimui.
ES ekonomikos reikalų komisaras Valdis Dombrovskis ramina skeptikus: „Prisijungimas prie euro zonos yra kur kas daugiau nei tik levų pakeitimas eurais. Tai – siekis sukurti šviesesnę ir klestinčią Bulgarijos ir jos piliečių ateitį Europos širdyje. Euras atneš naujų galimybių, investicijų, darbo vietų ir augimo.”
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Dideli „Swedbank” pokyčiai nuo lapkričio 1 dienos. Palies kiekvieną banko klientą
- Ką reiškia šis ženklas? Raudonas taškas suklaidina ne vieną patyrusį vairuotoją
- EK įspėja dėl TEMU ir Shein. „80% produktų yra kenksmingi žmonėms”
Sunkus kelias iki euro
Bulgarijos kelias į euro zoną nebuvo lengvas – per trejus metus šalyje vyko net septyneri rinkimai. Pagrindinėmis kliūtimis tapo pernelyg aukšta infliacija ir politinis nestabilumas.
Europos Komisija ir Europos Centrinis Bankas patvirtino, kad Bulgarija, nors ir yra skurdžiausia ES valstybė narė, atitinka visus griežtus kriterijus eurui įsivesti.
Stiprėjantis euras
Bulgarijos sprendimas prisijungti prie euro zonos priimtas tuo metu, kai bendros Europos valiutos pozicijos pasaulyje stiprėja. ECB pirmininkė Christine Lagarde pabrėžė euro, kaip pasaulinės rezervinės valiutos, svarbą.
Lietuvai, kuri eurą įsivedė 2015 metais, ši žinia taip pat svarbi – tai rodo, kad euro zona toliau plečiasi ir stiprėja, o bendra Europos valiuta išlieka patraukli nepaisant globalių ekonominių iššūkių.
Šaltinis: tv3.lt