To dar nebuvo Meta koncerno istorijoje: Facebook naudotojas padavė platformos operatorių į teismą, nes jo nuomone, šis pažeidė duomenų apsaugą. Leipcigo apygardos teismas (Vokietija) liepos 4 d. pritarė naudotojui ir priteisė jam 5000 eurų kompensaciją. Priežastis – Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) 82 straipsnio pažeidimas. Leipcigo apygardos teismas gali įstumti Meta į ieškinių bangą. Tačiau sprendimas dar nėra teisiškai įsigaliojęs, kaip praneša BR24, anwalt.de ir finanztip.de.
Kas slypi už šio atvejo?
5000 eurų kompensacija už neturtinę žalą dabar priteista internetinės platformos Facebook nariui. Leipcigo apygardos teismas paskyrė šią „neįprastai didelę kompensaciją” Meta, nes kalbama apie jautrių duomenų pažeidimus, rašo BR24. Meta kaltinama pažeidusi BDAR 82 straipsnį.
Priežastis ta, kad Facebook naudoja įvairius verslo įrankius, kurie seka platformos narių elgesį ir svetainėse bei programėlėse už Facebook ribų. Leipcigo apygardos teismas, remiantis BR24 informacija, pareiškė, kad šis sprendimas gali sukurti precedentą. Kol kas sprendimas dar nįisiteisino.
Koncernui kiekvienas naudotojo profilis, paliekantis skaitmeninius pėdsakus, turi labai didelę ekonominę vertę, nes Meta naudoja šią informaciją personalizuotai reklamai. Federalinės kartelių tarnybos duomenimis, Meta jau 2021 m. uždirbo 115 milijardų JAV dolerių vien iš reklamos. Ši suma sudarė 97 procentus visų pajamų.
Kodėl tu nepastebi, kad esi stebimas?
Jei esi prisijungęs prie įvairių socialinių tinklų, tikriausiai net nesuvoki, kad kiekvienas tavo žingsnis yra dokumentuojamas. Tai vyksta ne akivaizdžiai, o veikiau lieka paslėpta.
Tinkluose ir daugybėje kitų svetainių bei programėlių yra integruoti sekikliai, kurie fiksuoja tavo elgesį internete. Kai atverti interneto svetainę ar programėlę, Meta apie tai sužino, net jei tuo metu nesi prisijungęs prie Facebook. Taip Meta gali sekti kiekvieną tavo skaitmeninį žingsnį.
Ką Meta daro su duomenimis? Duomenys patenka į JAV, kur jie analizuojami ir vertinami. Iš jų sudaromas detalus tavo naudotojo profilis, kad ateityje tau būtų rodoma tinkama reklama. Šis metodas jau atnešė įmonei milijardines pajamas.
Kodėl Meta dabar gali grėsti ieškinių banga?
Teismas žino, kad jo sprendimas gali turėti toli siekiančių pasekmių. Pasak BR24, tai gali paskatinti daugelį Facebook naudotojų taip pat imtis veiksmų prieš Meta. Norint pateikti ieškinį, nebūtina įrodyti individualios žalos.
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pasitikrinkite piniginę ir pažiūrėkite kokią banko kortelę turite. Visa ir Mastercard – koks skirtumas?
- Kaip išvalyti išmaniojo telefono atmintį, kad jis veiktų geriau
- Ar tiesa, kad išjungtas išmanusis telefonas vis tiek perduoda duomenis?
Įmonei gali grėsti kelių milijonų ieškiniai. Vokietijoje yra maždaug 24-32 milijonai Facebook paskyrų. Jei kiekvienas naudotojas pateiktų ieškinį, Meta tai kainuotų labai brangiai. Sąlyga – sprendimas turi išlikti galiojantis.
Jei norėtum pateikti ieškinį, pasak anwalt.de, būtų patartina, kad tave atstovautų patyręs advokatas. Tik profesionalas išmano duomenų apsaugos pažeidimų detales ir koncerno taktiką.
Ką šis sprendimas reiškia technologijų pramonei?
Sprendimas gali turėti toli siekiančių pasekmių visai technologijų pramonei, ne tik Meta. Kiti koncernų gigantai taip pat naudoja panašias technikas naudotojų elgsenai sekti ir klientų duomenims skaityti, kad personalizuotų reklamą.
Todėl Leipcigo sprendimas žymi svarbų etapą technologijų pramonei. Tai pirmas kartas istorijoje, kai teismas nubaudė už duomenų apsaugos pažeidimą tokia didele kompensacijos suma, nereikalaudamas, kad ieškovas įrodytų asmeninę žalą.
Technologijų koncernai, tokie kaip Google ar Amazon, nekantriai laukia, ar sprendimas išliks galiojantis. Jei sprendimas taps teisiškai įsigaliojęs, jie patirs milžinišką spaudimą.
Šaltinis: infranken.de