Siunčiant siuntinį į užsienį, neretai atrodo, kad svarbiausia tinkamai jį supakuoti. Visgi iš tiesų reikėtų ne tik pasirūpinti siuntos saugumu, bet ir žinoti, kaip teisingai adresuoti, kokius dokumentus paruošti ar kokių daiktų geriau nesiųsti. Kaip pasirūpinti ne tik siuntos turiniu, bet ir visais svarbiais žingsniais iki išsiuntimo, pasakoja „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas Tomas Vaišvila.
Siuntimas į užsienį skiriasi ne tik ilgesne kelione, bet ir papildomais reikalavimais – reikia atsižvelgti į skirtingų šalių taisykles, dokumentacijos ypatumus bei galimus siuntos turinio apribojimus. Be to, svarbu tiksliai adresuoti siuntą pagal tarptautinius standartus ir įvertinti, ar gavėjo šalyje nėra papildomų reikalavimų.
„Visų pirma, reikia realiai įvertinti laiką – siunta į užsienį keliaus ilgiau nei šalies viduje. Pavyzdžiui, į Latviją siunta paprastai pasiekia gavėją per vieną darbo dieną, tačiau, jei ji keliauja į Airiją, gali užtrukti apie keturias. Be to, kiekviena šalis turi savus reikalavimus, todėl svarbu ne tik pasirūpinti tinkamu įpakavimu, bet ir atidžiai pasitikrinti, kokių dokumentų gali prireikti, ir ar siuntos turinys nėra ribojamas ar draudžiamas gavėjo šalyje“, – sako T. Vaišvila.
Svarbu nurodyti itin detalų adresą
Viskas atrodo paprasta – siunta nepasieks gavėjo, jei ant jos nebus nurodytas adresas. Visgi, tai – ne vienintelė informacija, būtina sklandžiai siuntos kelionei.
„Prieš išsiųsdami siuntą, įsitikinkite, kad ant pakuotės aiškiai ir tiksliai nurodyti visi būtini duomenys – miestas, gatvė, namo ir buto numeris, pašto kodas bei gavėjo telefono numeris ar el. pašto adresas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į pačią pakuotę – naudojant kartą jau naudotą dėžę, rizikuojama, kad senesni užrašai ar lipdukai sukels painiavą. Todėl prieš siųsdami pasirūpinkite, jog ant dėžės neliktų jokių ankstesnių adresų ar kontaktinės informacijos, galinčios suklaidinti“, – tvirtina T. Vaišvila.
Atidžiai išanalizuokite konkrečios šalies įstatymus
Svarbu nepamiršti, kad skirtingos šalys taiko skirtingus teisės aktus siuntoms, todėl tai, kas Lietuvoje atrodo visiškai įprasta ir leidžiama siųsti, kitoje šalyje gali būti laikoma ribojamu ar net draudžiamu daiktu.
„Net jei siunta keliauja ES šalyse, skirtingose valstybėse gali galioti skirtingi apribojimai ar leidžiamos sudėtinės medžiagos, todėl prieš siunčiant vis tiek rekomenduojama patikrinti konkrečios šalies reikalavimus. Tai ypač svarbu, kai siunčiami vaistai ar maisto papildai – tokie produktai dažnai patenka į ribojamų daiktų sąrašus. Prieš siunčiant, būtina pasidomėti gavėjo šalies importo taisyklėmis. Priešingu atveju muitinė gali sustabdyti siuntą ir neleisti jai pasiekti galutinio adreso“, – pažymi „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas.
Paruoškite reikiamus dokumentus, siunčiant į ne ES šalis
Dar vienas svarbus žingsnis ruošiant siuntą į užsienį – tinkamai parengti visus reikiamus dokumentus, ypač jei siunta keliauja už Europos Sąjungos ribų.
- Svarbi informacija gyventojams apie atsiskaitymo pokyčius – nuo 2026 m. keisis euro banknotai
- Nuo rugpjūčio 1 dienos pokyčiai kurie palies kiekvieną keliautoją. Jei dar nežinote, pats metas sužinoti
- Kas važinėja automobiliais su vidaus degimo varikliais – ruoškitės! Prognozuojama džiugi žinia
- Latviams už įnešimus bankomate, viršijančius 750 eurų, teks atsiskaityti mokesčių inspekcijai
- Kaip pašalinti visą informaciją apie save iš interneto?
„Tokiu atveju būtina pridėti komercinę sąskaitą („Invoice“), jei siuntinys skirtas pardavimui, arba „Proforma Invoice“, kai siuntos turinys yra nekomercinis, pavyzdžiui, asmeninė dovana. Šiuos dokumentus reikia įdėti į specialų voką ir tvirtai pritvirtinti prie siuntos, kad jie nepasimestų transportavimo metu. Be to, siunčiant į šalis, nepriklausančias ES, gali būti taikomi papildomi muito mokesčiai, todėl svarbu tai įvertinti iš anksto“, – akcentuoja T. Vaišvila.
Pasirūpinkite draudimu
Reikėtų nepamiršti, kad siuntinys į užsienį įveikia nemažą atstumą, todėl visada verta įvertinti galimas rizikas ir apsvarstyti siuntos draudimą. Tai ypač svarbu, jei siunčiate vertingus ar sunkiai pakeičiamus daiktus.
„Siuntos, siunčiamos per „DPD Lietuva“, yra automatiškai apdraustos iki 520 eurų. Tačiau jei siuntos vertė didesnė arba esate verslo klientas, rekomenduojama pasidomėti papildomo draudimo galimybėmis. Tai gali apsaugoti nuo finansinių nuostolių dingus ar siuntai susigadinus“, – sako „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas.
Skirkite laiko tinkamam pakavimui
Tinkamas siuntos įpakavimas svarbus ne tik siunčiant Lietuvoje, bet ir tarptautinėse siuntose, ypač tada, kai siuntos turinys trapus ar jautrus smūgiams. Kuo geriau apsaugosite daiktus nuo pažeidimų, tuo didesnė tikimybė, kad jie gavėją pasieks saugūs.
„Rinkitės tokio dydžio pakuotę, kad daiktai joje nejudėtų – kuo mažiau tuščios erdvės, tuo mažesnė rizika, kad daiktas suduš ar suskils. Laisvas vietas rekomenduojama užpildyti pakavimo medžiagomis, pavyzdžiui, burbuline plėvele, popieriumi ar kitais amortizuojančiais užpildais. Jei siuntoje yra dūžtančių daiktų, būtinai pažymėkite ją atitinkamu ženklu“, – pataria T. Vaišvila.