Naftos kainos penktadienį pakilo po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė planuojąs pirmadienį padaryti svarbų pareiškimą apie Rusiją. Rinkos dalyviai įtaria, kad tai gali reikšti naujas sankcijas vienai didžiausių naftos eksportuotojų pasaulyje.
Brent naftos kaina penktadienio rytą pakilo 44 centais iki 69,08 dolerio už barelį. JAV naftos rūšis WTI pabrango 52 centais iki 67,09 dolerio. Nors ketvirtadienį abi naftos rūšys atpigo daugiau nei 2 procentais, per savaitę Brent vis tiek pabrango 1,1 proc., o WTI – 0,1 procento.
Naftos kainų svyravimai tiesiogiai veikia degalų kainas Lietuvoje. Kai nafta brangsta pasaulinėje rinkoje, po kelių savaičių to galima tikėtis ir degalinėse. Ir atvirkščiai – pigėjant naftai, ilgainiui turėtų pigti ir degalai.
Kodėl nafta brangsta
Pagrindinė priežastis – laukiamas Trumpo pareiškimas apie Rusiją. Analitikai iš ING banko teigia, kad rinka nervingai laukia galimų papildomų sankcijų Rusijai. JAV prezidentas išreiškė nepasitenkinimą Vladimiru Putinu dėl taikos derybų su Ukraina strigimo ir intensyvėjančio Ukrainos miestų bombardavimo.
Naujos sankcijos Rusijai galėtų apriboti jos naftos eksportą, o tai sumažintų pasiūlą pasaulinėje rinkoje ir keltų kainas. Lietuva, nors ir nebeperkanti naftos iš Rusijos, vis tiek pajustų pasaulinių kainų augimą.
Kas stabdo kainų augimą
Ne visos naujienos skatina naftos brangimą. OPEC+ (Naftos eksportuojančių šalių organizacija su partneriais) susitarė rugpjūtį padidinti gavybą 548 tūkstančiais barelių per dieną. Analitikai prognozuoja, kad rugsėjį gali būti dar vienas didinimas, o tai ketvirtąjį ketvirtį sukurtų naftos perteklių rinkoje.
Rūpesčių kelia ir Trumpo prekybos tarifų politika, kuri gali sulėtinti pasaulio ekonomikos augimą ir sumažinti naftos paklausą. OPEC jau sumažino naftos paklausos prognozes 2026-2029 metams, ypač dėl lėtėjančios Kinijos ekonomikos.
Ką tai reiškia lietuviams
Jei naftos kainos ir toliau augs, galima tikėtis, kad po 2-3 savaičių brangs ir degalai Lietuvos degalinėse. Vidutiniškai 10 proc. naftos pabrangimas lemia apie 5-7 centų degalų kainos augimą už litrą.
- Nuo bankomato nė žingsnio – ši klaida tyko kiekvieno, kuris nori išsiimti grynųjų. Esate potencialus taikinys
- Jau aišku, kad Jonas Valančiūnas Europoje nežais, tačiau naujienos tuo nesibaigia
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Darai tai degalinėje? Gali brangiai sumokėti ne tik už kurą
- „Ignitis” primena, kad pasikeitė elektros kainos. Ar gyventojams reikia imtis veiksmų?
Kita vertus, jei OPEC+ ir toliau didins gavybą, o pasaulio ekonomika lėtės, naftos kainos gali stabilizuotis ar net kristi. Tai ilgainiui atsimuštų į degalų kainas Lietuvoje.
Pozityvūs signalai
Yra ir gerų naujienų. Saudo Arabija rugpjūtį planuoja į Kiniją eksportuoti 51 milijoną barelių naftos – didžiausią kiekį per pastaruosius dvejus metus. Tai rodo atsigaunančią paklausą didžiausioje naftos vartotojoje pasaulyje.
Taip pat atsinaujino husių atakos prieš laivus Raudonojoje jūroje, kas gali trikdyti naftos tiekimą ir palaikyti aukštesnes kainas. Nors tai blogai pasaulio ekonomikai, Lietuvos vartotojams bent jau nereiškia staigaus degalų kainų šuolio.
Artimiausios dienos parodys, kokį kelią pasirinks naftos rinka. Daug priklausys nuo Trumpo pirmadienio pareiškimo ir to, kaip reaguos Rusija bei kitos OPEC+ šalys. Lietuvos vairuotojams belieka stebėti situaciją ir planuoti keliones atsižvelgiant į galimus degalų kainų pokyčius.
Šaltinis: Reuters, OilPrice