Pagal Energetikos reguliavimo tarnybos (ERT) duomenis, 2025 m. kovą visoje Lenkijoje jau veikia daugiau nei 1,4 milijono atsinaujinančių energijos šaltinių mikroįrenginių. Tai pirmiausia saulės panelės, montuojamos ant namų stogų, priešais pastatus ar laisvose erdvėse.
„Kaip ir anksčiau, dominuoja vartotojų saulės elektrinės. Tačiau palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo tokio tipo įrenginių skaičiaus ir galios augimo dinamika”, – informuoja ERT. Ji taip pat pabrėžia, kad AEŠ sektoriuje fotovoltaika turi didžiausią dalį – 63,69 procento.
Netrukus įrenginių skaičius vėl gali pradėti augti sparčiau. Visa tai dėl ES teisės pokyčių, kurie numato privalomą panelių montavimą ant naujų pastatų.
Privalomos panelės pirmiausia ant komercinių ir viešųjų pastatų
Naujieji ES teisės aktai numato, kad ant visų naujų pastatų ES turės atsirasti įrenginiai, naudojantys saulės spinduliuotės energiją – tai fotovoltiniai moduliai arba saulės kolektoriai elektros energijai ar šilumai gaminti.
Iš pradžių prievolė nuo 2026 metų apims naujus komercinius ir viešuosius pastatus. Teisės aktai taip pat nurodo, kad saulės įrenginiai bus privalomi viešosios paskirties pastatams, kolektyvinio gyvenimo ir ūkiniams pastatams, kurių plotas viršija 250 m².
Kada tiksliai – detalus pokyčių tvarkaraštis
Investuotojams ir pastatų savininkams svarbiausias yra panelių montavimo prievolės įvedimo tvarkaraštis. Štai kaip atrodys pokyčiai:
- nuo 2026 metų – prievolė naujiems komerciniams ir viešosios paskirties pastatams,
- nuo 2029 metų – prievolė naujiems gyvenamiesiems pastatams,
- nuo 2030 metų – prievolė esamiems komerciniams ir viešosios paskirties pastatams, kuriems atliekama esminė modernizacija,
- nuo 2030 metų – prievolė visiems esamiems viešojo sektoriaus pastatams.
Kas išvengs prievolės?
Kai kurie investuotojai jau dabar planuoja panelių montavimą savo naujuose namuose. Tačiau yra ir tokių, kurie atidėlioja tai vėlesniam laikui, skaičiuodami kiekvieną zlotą statybos biudžete. Jei statybas užbaigs prieš įsigaliojant naujiems teisės aktams, jiems nereikės vykdyti šios prievolės. Teisės aktai neveikia atgaline data – jie apims tik tuos pastatus, kurių statybos leidimas ar darbų pradžia bus jau galiojant naujoms taisyklėms.
Kaip tai palies Lietuvą?
Lietuva, kaip ES narė, privalės laikytis šių reglamentų ir įgyvendinti analogiškas taisykles nacionaliniuose teisės aktuose. Tai reiškia, kad visi aukščiau nurodyti terminai ir reikalavimai galios ir Lietuvos statybų sektoriui. Lietuvos investuotojai ir būsimieji namų savininkai turėtų iš anksto planuoti saulės energetikos sprendimus, nes nuo nustatytų datų tai taps ne pasirinkimu, o teisine prievole.
- Kiek pinigų galima priimti į banko sąskaitą iš artimųjų, draugų ir pažįstamų: kokios ribos nereikėtų peržengti
- ES priėmė sprendimą dėl vairuotojo pažymėjimų ir senjorų. Protingas sprendimas. Tai dalis didesnių pokyčių
- „Xiaomi“ pristato naują išmanųjį telefoną – „Redmi Note 14 SE 5G“: ką žinome jau dabar
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Pagal ES teisės aktus, nuo kitų metų saulės panelės / elektrinės turi būti privalomas naujų pastatų elementas
Greitai ES aiškins kiek valgyti ir kiek šikti, neduok dieve perdaug suvalgysit,o dar baisiau per daug pašiksit