Pirmoji darbo patirtis jauno žmogaus gyvenime gali būti tiek vertingas laimėjimas, tiek rimtas iššūkis. Tai suteikia galimybę susipažinti su darbo aplinka, suprasti pinigų vertę ir ugdyti atsakomybės jausmą. Tačiau, jaunuoliui pradėjus dirbti, taip pat reikalingas tėvų įsitraukimas ir žinios apie galimas rizikas. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė dalinasi patarimais, kaip pasiruošti šiam svarbiam gyvenimo etapui.
Nors pirmasis darbo užmokestis dažnai laikomas svarbiausiu pasiekimu, iš tikrųjų daug svarbesnė yra patirtis ir įgūdžiai, kuriuos įgyja jaunuolis. Vasaros darbas paskutinėse gimnazijos klasėse ar darbas studijų metu – nesvarbu, koks jis būtų – moko disciplinos, punktualumo ir pareigos jausmo. Dažnai tai tampa pagrindu, ant kurio jaunuolis kuria savo būsimos karjeros pagrindus ir mokosi tvarkytis su uždirbtu atlygiu.
„Todėl pirmoji darbo patirtis taip pat yra svarbus žingsnis finansinio raštingumo ugdyme, mokant jaunuolį planuoti biudžetą, kaupti santaupas ir suprasti pinigų vertę jau kitame lygmenyje“, – pažymi A. Mincienė.
Reikalinga tėvų pagalba
Jaunuolis, kuris pirmą kartą patenka į darbo aplinką, neturi sukauptos patirties ir žinių apie galimas rizikas, sako ekspertė. Na, o viena dažniausių rizikų, su kuriomis susiduria jaunimas, yra darbo teisių pažeidimai. Nežinojimas gali būti išnaudojamas piktybiškai, pavyzdžiui, būna nesudaromos sutartys, nesumokama už atliktą darbą arba atlygis mokamas „vokelyje“.
„Jaunuoliai kartais nežino, kad ir bandomasis laikotarpis turi būti apmokamas ir kad visi susitarimai turi būti užfiksuoti raštu. Ypač svarbu ugdyti supratimą, kad tik legalus darbas leidžia kaupti lėšas ateičiai ir kurti patikimą finansinę istoriją. Tuo tarpu „atlygis vokelyje“, t. y. pinigai, mokami neoficialiai, atima šias galimybes, kuria nestabilumą ir kelia grėsmę finansiniam saugumui ilgalaikėje perspektyvoje“, – kalba „Luminor“ ekspertė.
Dėl šių priežasčių jaunimui reikalinga tėvų, globėjų ar kitų artimųjų pagalba. Kartu pasidomėję apie potencialius darbdavius, tėvai gali padėti įvertinti, ar pasirinktas darbas jaunuoliui yra tinkamas ir saugus.
Kokios yra „raudonos vėliavėlės“ ieškantis darbo?
Kaip teigia A. Mincienė, tėvai turi padėti jaunuoliui pastebėti ir atpažinti ženklus, rodančius galimus pažeidimus iš darbdavio pusės.
„Pavyzdžiui, jei nesiūloma pasirašyti darbo sutarties, nėra aiškių ir raštiškai įformintų sąlygų, pažadai atrodo perdėti ar neaiškūs, pasiūlyme numatytas atlyginimas vokelyje arba be oficialios apskaitos, ar darbdavys nenori pateikti informacijos apie darbo aplinką ir užduotis. Tokios situacijos kelia didelę riziką ir egzistuoja tikimybė, kad jaunuolis liks be atlygio arba susidurs su nesaugiomis darbo sąlygomis“, – dėmesį atkreipia pašnekovė.
- Kiek pinigų galima priimti į banko sąskaitą iš artimųjų, draugų ir pažįstamų: kokios ribos nereikėtų peržengti
- ES priėmė sprendimą dėl vairuotojo pažymėjimų ir senjorų. Protingas sprendimas. Tai dalis didesnių pokyčių
- „Xiaomi“ pristato naują išmanųjį telefoną – „Redmi Note 14 SE 5G“: ką žinome jau dabar
- Lietuviai nebeperka prabangių automobilių, pavyzdžiui „Mercedes-Benz“ už 100 tūkst. eurų. Dabar daugelis imasi nuomos
- Pagal ES teisės aktus, nuo kitų metų saulės panelės / elektrinės turi būti privalomas naujų pastatų elementas
Kaip paaiškinti mokesčių svarbą ir santaupų kaupimą
Jei „atlyginimas vokelyje“ jaunuoliui atrodo viliojantis, nes „nėra atskaičiuojami mokesčiai“, tėvams svarbu paaiškinti, kokias pasekmes tai sukelia ir kodėl to reikėtų vengti.
„Mokesčiai renkami tam, kad būtų užtikrintos gyventojams reikalingos paslaugos. Be to, oficialus atlygis taip pat reiškia socialines garantijas, tokias kaip pensijų kaupimas, apmokamas nedarbingumas ir kt. Nors paaugliui pensinis amžius atrodo tolimas ir nepasiekiamas, kiekvienas oficialiai uždirbtas euras yra žingsnis geresnės ateities link“, – sako A. Mincienė.
Tėvai taip pat turi kalbėtis su jaunuoliu apie finansų planavimą. Užuot išleidus visą atlyginimą vos tik jį gavus, rekomenduojama paskirstyti pajamas – vieną dalį paliekant kasdienėms išlaidoms, kitą – nukreipiant santaupoms ar investicijoms. Tikslingas pinigų taupymas padeda ugdyti finansinį raštingumą ir gerina pinigų vertės suvokimą, be to, tai geriausia pradėti daryti jau jauname amžiuje.
„Vasaros darbas gali būti nuostabus nuotykis ir vertinga gyvenimo pamoka, jei tik jis atliekamas apgalvotai ir su tinkama parama. Pokalbiai apie darbą, pinigus, teises ir pareigas yra investicija ne tik į saugesnę vasarą, bet ir į sumanesnę bei labiau pasitikinčią savimi jaunuolio ateitį“, – pažymi „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė.