Seimas patvirtino mokesčių pakeitimus, kurie palies beveik kiekvieną Lietuvos gyventoją. Nuo saldžių gėrimų iki būsto šildymo – štai kas pasikeis jūsų kasdienėse išlaidose nuo 2026 metų.
Brangs šildymas – PVM šoks nuo 9 iki 21 procento
Skaudžiausias smūgis daugeliui bus šildymo pabrangimas. Dabar už šildymą, karštą vandenį ir malkas mokame 9 proc. PVM, o nuo kitų metų teks mokėti standartinį 21 proc. tarifą.
Praktiškai tai reiškia, kad vidutinė šeima, dabar mokanti 100 eurų už šildymą su PVM, kitąmet mokės apie 111 eurų. Per visą šildymo sezoną tai gali sudaryti kelių šimtų eurų skirtumą. Daugiabučių gyventojams, kurių sąskaitos žiemą siekia 200-300 eurų, papildoma našta gali siekti 24-36 eurus per mėnesį.
Ypač skaudžiai tai palies pensininkus ir mažas pajamas gaunančias šeimas. Verta jau dabar pagalvoti apie būsto apšiltinimą ar efektyvesnės šildymo sistemos įrengimą, kol dar galioja mažesnis PVM tarifas.
Saldūs gėrimai taps brangesni
Mėgstate gazuotus gėrimus, sultis ar saldintą ledų arbatą? Ruoškitės mokėti daugiau. Visi gėrimai, kuriuose 100 ml yra daugiau nei 2,5 gramo cukraus, bus apmokestinti papildomu akcizu.
Jei gėrime yra iki 8 gramų cukraus 100 ml, akcizas bus 7,4 euro už hektolitrą. Virš 8 gramų – net 21 euro už hektolitrą. Tai reiškia, kad litras „Coca-Cola” ar panašaus gėrimo gali pabrangti 10-20 centų. Šeimai, perkančiai 10 litrų saldžių gėrimų per savaitę, metinės išlaidos gali padidėti 50-100 eurų.
Gera žinia ta, kad vaistai, maisto papildai ir kūdikių maistas šio mokesčio išvengs. Taip pat nebus apmokestintas paprastas vanduo ar natūralios sultys be pridėtinio cukraus.
Draudimas irgi brangs
Naujiena, kuri palies beveik visus – 10 proc. mokestis draudimo sutartims. Ar draudžiate automobilį kasko, būstą ar keliones, viską reikės mokėti 10 proc. brangiau.
- Ko negalima statyti šalia Wi-Fi maršrutizatoriaus: 12 pagrindinių klaidų
- Bankas užblokavo pinigus dėl mokėjimo paskirties. Viskas dėl užrašo „Atsiskaitymas-Kuba”
- Dvi sekundės ir liksite be savo banko kortelės: kaip vagys apgauna žmones prie bankomatų
- Jakučionio šou Las Vegase: lietuvio žvaigždės gimimas NBA vasaros lygoje
- Geriau priliesti ar įkišti mokėjimo kortelę į skaitytuvą atsiskaitant už prekes ar paslaugas? Atsakymas jums gali nepatikti
Pavyzdžiui, jei dabar už būsto draudimą mokate 100 eurų per metus, kitąmet teks mokėti 110 eurų. Automobilio kasko draudimas, kainuojantis 500 eurų, brangs 50 eurų. Kelionių draudimas savaitei, dabar kainuojantis 20 eurų, kainuos 22 eurus.
Išimtys bus taikomos gyvybės draudimui, privalomam transporto draudimui ir žemdirbių pasėlių draudimui. Tai reiškia, kad privalomas techninis draudimas automobiliams nebrangs.
Verslui – ir geros, ir blogos naujienos
Įmonių pelno mokestis didėja dar 1 procentu. Stambioms įmonėms jis sieks 17 proc., mažoms – 7 proc. Įmonės laikomos mažomis, jei jų metinės pajamos neviršija 300 tūkst. eurų.
Tačiau yra ir gerų naujienų verslui. Naujos įmonės dvejus metus (anksčiau buvo vieneri) galės veikti nemokėdamos pelno mokesčio. Tai padės startuoliams ir pradedantiesiems verslininkams lengviau įsitvirtinti rinkoje. Taip pat įmonės galės iškart nurašyti ilgalaikio turto įsigijimo išlaidas, o ne daryti tai per kelerius metus kaip dabar.
Kultūra ir pramogos šiek tiek brangs
Turizmo paslaugos, viešbučiai, koncertai ir spektakliai brangs, nes PVM jiems pakils nuo 9 iki 12 proc. Tai nėra dramatiškas pokytis, bet vis tiek juntamas. Pavyzdžiui, 100 eurų vertės viešbučio kambarys brangs maždaug 3 eurais, o 50 eurų kainuojantis koncerto bilietas – 1,5 euro.
Gera žinia knygų mylėtojams – joms PVM net sumažės nuo 9 iki 5 procentų. Tai reiškia, kad 20 eurų kainuojanti knyga atpigs maždaug 80 centų. Vyriausybė tikisi taip paskatinti skaitymą ir kultūrinį švietimą.
Kur eis surinkti pinigai
Vyriausybė tikisi surinkti papildomus 235 milijonus eurų per metus. Didžioji dalis šių pinigų keliaus į Valstybės gynybos fondą – apie 150 milijonų eurų. Likusi dalis bus skirta socialinėms programoms ir infrastruktūros projektams.
Finansų ministerija teigia, kad papildomi pinigai būtini siekiant NATO įsipareigojimo skirti 2 procentus BVP gynybai. Taip pat dalis lėšų bus skirta švietimo ir sveikatos apsaugos sistemų gerinimui.
Ką daryti jau dabar
Jei planuojate didesnius pirkinius ar paslaugas, kurios brangs, pagalvokite apie tai jau dabar. Draudimo sutartis verta atnaujinti dar šiais metais ilgesniam laikotarpiui – tai padės sutaupyti. Jei ruošiatės keisti šildymo sistemą ar apšiltinti būstą, geriau tai padaryti kol galioja 9 proc. PVM.
Taip pat verta peržiūrėti savo vartojimo įpročius. Galbūt laikas atsisakyti saldžių gėrimų ne tik dėl kainos, bet ir dėl sveikatos. O sutaupytus pinigus galima investuoti į būsto energetinį efektyvumą, kas ilgainiui atsiperka mažesnėmis šildymo sąskaitomis.
Mokesčių reforma visada sukelia daug diskusijų. Vyriausybė tikina, kad papildomi pinigai būtini krašto gynybai ir socialinėms reikmėms. Kritikai sako, kad našta pernelyg didelė eiliniams žmonėms. Kaip ten bebūtų, pokyčiai jau priimti. Belieka prisitaikyti ir planuoti savo biudžetą atsižvelgiant į naują realybę.