„Meta Superintelligence Labs” – taip vadinasi naujasis Zuckerbergo kūdikis. Skamba kaip kažkas iš mokslinės fantastikos filmo, kur robotai valdo žmones? Nes būtent toks ir yra planas, tik gražiau supakuotas.
„Tai naujos žmonijos eros pradžia”, – pareiškė Zuckerbergas. Taip, Mark, kaip ir metaversas buvo ateitis. Kaip ir kriptovaliuta Libra. Kaip ir „Facebook” telefonas. Bet šį kartą jis rimtai pasiryžęs.
Idėja tokia: dirbtinis intelektas, kuris ne tik atsakys į jūsų klausimus, bet ir valdys VISĄ jūsų gyvenimą. Planuos dieną, organizuos darbą, valdys namus. Greičiausiai ir primins, kad laikas valgyti, miegoti ar susitikti su draugais (jei tokių dar turėsite po to, kai DI pradės valdyti jūsų socialinį gyvenimą).
Žvaigždžių rinktinė, arba kaip Zuckerbergas supirko pusę Silicio slėnio
Projektui vadovaus Aleksandras Wangas – „Scale AI” įkūrėjas, kurį Zuckerbergas pavadino „įspūdingiausiu savo kartos verslininku”. Tai tas pats Wangas, kuris anksčiau su „Meta” santykius turėjo tokius pat šiltus kaip ledas Antarktidoje.
Bet pinigai daro stebuklus. Pasak „Wall Street Journal”, Zuckerbergas asmeniškai verbavo talentus, kviesdamas juos į savo rezidencijas. Įsivaizduokite: sėdite pas Zucką namuose, gerdami obuolių sultis (nes jis turbūt geria tik obuolių sultis), o jis siūlo jums dešimtis milijonų dolerių, kad padėtumėte kurti DI overlordą.
Prie komandos prisijungė buvę „OpenAI”, „Google DeepMind” ir „Anthropic” darbuotojai. Tai tarsi surinkti visus „Avengers” iš technologijų pasaulio, tik šį kartą jie dirba ne žmonijai gelbėti, o… na, pamatysime.
„Gyvenimas kaip paslauga” – prenumerata už 9,99 EUR/mėn?
Pats įdomiausias dalykas – „Meta” vizija apie „Gyvenimą kaip paslaugą”. Skamba kaip „Netflix”, tik vietoj serialų – jūsų egzistencija.
DI bus integruotas į „Facebook”, „Instagram” ir „WhatsApp”. Taigi, visur. Jis žinos, ką rašote draugams, kokias nuotraukas žiūrite 2 val. nakties, su kuo flirtuojate „Instagram” DM. Ir pagal tai planuos jūsų gyvenimą.
- Dar viena netikėta žinia iš „Swedbank“ nutraukiama itin populiari paslauga. Klientai jaučiasi apgauti
- „Swedbank” banko klientai negali atlikti mokėjimų – bankas patvirtino trikdžius
- Fantastiška naujiena iš „Gmail”: vos vienu spragtelėjimu atsikratysite visų įkyrių laiškų
- „Swedbank” skelbia esminius pokyčius, kurie įsigalios nuo spalio 5 dienos: ką svarbu žinoti kiekvienam klientui
- Rimtas įspėjimas iš „Swedbank”: sukčiai niekur nedingo, vis dažniau skambina ir apsimetinėja banko darbuotojais
„Ei, pastebėjau, kad vakar 6 kartus žiūrėjai buvusios nuotraukas. Gal užblokuoti ją? Ir štai keletas pasimatymų programėlių. Atsisiųsk, aš jau sukūriau tau profilį.”
Lietuviška perspektyva: ar mums reikia DI, kuris primins gerti arbatą?
Lietuvoje, kur vis dar kovojame su „e.sveikata” sistema ir mokesčių deklaracijomis, idėja apie DI, valdantį visą gyvenimą, skamba kaip mokslinė fantastika.
Įsivaizduokite: „Labas, Petrai. Matau, kad vėl valgai cepelinus trečią kartą šią savaitę. Pagal tavo sveikatos duomenis, tau reikėtų salotų. Užsakiau tau iš „Bolt Food”. Taip pat atšaukiau susitikimą bare, nes vakar išgėrei 4 alaus. Geriau eik pasivaikščioti. Oras gražus, tik +5 ir lyja.”
Kodėl tai turėtų mus jaudinti (arba gąsdinti)
Viskas skamba juokingai, kol susimąstai. „Meta” jau dabar turi duomenų apie 3 milijardus žmonių. Jie žino, ką mėgstate, ko nekenčiate, su kuo bendraujate, kur buvote, ką pirkote. Dabar įsivaizduokite, kad visa ši informacija atiduodama superintelektui, kuris gali priimti sprendimus už jus.
Tai nebe „1984″ – tai „2025″, kur Didysis Brolis ne stebi, o tiesiog gyvena už jus. Patogiau? Gal. Baisiau? Tikrai.
Zuckerbergas tiki, kad kuria ateitį. Galbūt. Bet ar tai ateitis, kurios norime? Ar norime, kad DI spręstų, ką valgyti, su kuo susitikinėti, kada miegoti?
Kita vertus, žiūrint, kaip dauguma žmonių priima sprendimus (įskaitant balsavimą rinkimuose), gal DI valdomas gyvenimas ir nebūtų blogiausias variantas.
Viena aišku – „Meta” superintelektas ateis, ar to norime, ar ne. Kaip ir visos Zuckerbergo idėjos, ji arba pakeis pasaulį, arba taps dar vienu įrašu technologijų kapinyne šalia „Google Glass” ir „Segway”.
Iki tol galime tik laukti ir tikėtis, kad DI bent jau turės gerą humoro jausmą. Nes jei jau būsime valdomi roboto, tegul bent būna linksmas robotas.