„Jeigu ištrinsi failus iš Windows šiukšlinės, jie išnyks visiems laikams!“ – daugelis vis dar tuo tiki, bet tai netiesa. Nors jau nuo senų laikų visus mokė, kad jei nori kažką pašalinti kompiuteryje, tiesiog perkelk į Šiukšlinę ir ją išvalyk. Iš tiesų, kad kažką visiškai negrįžtamai pašalinti, reikia gerokai pasistengti. O kodėl taip yra? Tuoj paaiškinsiu.
Failų pašalinimas iš šiukšlinės nereiškia, kad jie dingo be pėdsakų ir jų nebeįmanoma atkurti. Jie tiesiog lieka jūsų kietajame diske arba atminties laikmenoje, apsimetę tarsi nematomais. Galite galvoti, kad jūsų ištrintos nuotraukos, vaizdo įrašai ar dokumentai dingo visiems laikams ir jų jau niekaip neatkursi (šiuo metu vargšai studentai gali džiaugtis, jei netyčia ištrynė naktį rašytą diplominį darbą), bet iš tiesų tai, deja, ne taip. Turiu jus šiek tiek nuvilti – visi šie failai gali netikėtai „išplaukti“ pačiu netinkamiausiu momentu, kai to visai nesitikite arba net nepagalvojate. Tai gali nutikti, kai nuspręsite parduoti seną kompiuterį ar telefoną, o naujasis savininkas ras jūsų asmeninius failus, apie kuriuos buvote jau seniai pamiršę.
Kaip tai veikia?
Kai ištrinate failą, jis faktiškai niekur nedingsta, o lieka kompiuteryje. Tiesiog operacinė sistema nuo jo „nuima etiketę“, kad ši atminties vieta dabar yra laisva ir tinkama naujiems duomenims įrašyti. Tai reiškia, kad duomenys vis dar egzistuoja diske tol, kol jų vietos neužima koks nors naujas failas, tarkim, jūsų mylimo katino nuotrauka. Visą tą laiką failą įmanoma atkurti. Sistema tiesiog pažymi vietą kaip prieinamą, tačiau duomenys išlieka tol, kol nebus perrašyti.
Ar galima atkurti ištrintus duomenis?
Taip, taip ir dar kartą taip! Tam yra specialios programos: Disk Drill, Recuva, R-Studio – jos gali padėti atkurti senus failus net jei, pavyzdžiui, Šiukšlinė buvo išvalyta prieš savaitę. Jei atmintis dar nebuvo perrašyta, įmanoma atkurti net ir prieš mėnesį ištrintus duomenis. Tai atveria akis, kaip, deja, pažeidžiami gali būti jūsų asmeniniai duomenys.
Ką daryti, jei noriu pašalinti failus visiems laikams?
Tuomet teks pasistengti. Yra specialios programos, kurios perrašo atmintį, pavyzdžiui, CCleaner arba Eraser. Šios programos specialiai užpildo atminties vietas atsitiktiniais duomenimis, kad atkūrimas taptų neįmanomas. Be to, jei esate tokioje situacijoje, kai būtina visiškai sunaikinti informaciją, galite fiziškai sunaikinti USB laikmenas, kietuosius diskus ar SSD – tiesiogine šio žodžio prasme.
Kodėl tai svarbu?
Įsivaizduokite situaciją: jūs pardavėte seną nešiojamą kompiuterį ar telefoną. „Viską ištryniau, viską išvaliau, patikrinau šimtą kartų. Viskas tvarkoje“, – galvojate, įsitikinę, kad jūsų asmeniniai duomenys saugūs. Bet naujas savininkas (arba gudrus meistras) gali atkurti visus senus failus, net ir tuos, apie kuriuos patys seniai pamiršote. Tai gali turėti labai nemalonių pasekmių – nutekinti asmeninę informaciją, finansinius duomenis ar kitą konfidencialią medžiagą.
O jums to reikia? Manau, kad su tuo mažai kas norėtų susidurti. Gal verta susimąstyti, kaip valdote savo duomenis, ir imtis priemonių savo skaitmeninio privatumo apsaugai.
- Nemaloni žinia daugeliui „Swedbank“ klientų: „Pajamos sparčiai mažėja“
- Svarbi informacija gyventojams apie atsiskaitymo pokyčius – nuo 2026 m. keisis euro banknotai
- Nuo rugpjūčio 1 dienos pokyčiai kurie palies kiekvieną keliautoją. Jei dar nežinote, pats metas sužinoti
- Kaip telefonas sužino, kur jūs esate – net be interneto ir GPS
- Kas važinėja automobiliais su vidaus degimo varikliais – ruoškitės! Prognozuojama džiugi žinia