Lietuvos darbo rinkoje vis dažniau susiduriama su paradoksalia situacija – jauni žmonės, neturėdami jokios darbo patirties, drąsiai reikalauja solidžių atlyginimų. Kaip rašo tv3.lt, ypač nustebina pasiturinčių tėvų vaikai, kurie būdami finansiškai aprūpinti, visiškai neįsivaizduoja realių darbo rinkos sąlygų.
Bendrovės „Varle” personalo vadovė Evelina Gailė tv3.lt teigia, kad labiausiai nuo realybės atitrūkę kandidatai yra tie, kurie niekada nedirbo ir šiuo metu yra išlaikomi turtingų tėvų. „Jie būna jau baigę studijas, bet neturėję progos susidurti su tuo, ką reiškia kurti realią pridėtinę vertę įmonei”, – portalui pasakojo E. Gailė.
Dvigubai didesni lūkesčiai nei siūlomas atlygis
Tv3.lt duomenimis, pasitaiko atvejų, kai kandidatas atvyksta į pokalbį dėl darbo, kur siūloma 1000 eurų atlyginimas, tačiau tik pokalbio pabaigoje atskleidžia, kad tikisi 2500 eurų. „Tokiu atveju atrodo, kad sugaišome savo laiką, kurį galėjome skirti kitam kandidatui”, – stebisi personalo specialistė.
Situaciją dar labiau komplikuoja tai, kad tokie jauni žmonės dažnai gyvena „šeimos valdomų projektų inkubatoriuje”, kur visos jų išlaidos padengiamos tėvų. Pasak E. Gailės, citatos tv3.lt, būtent tie inkubatoriai atima iš jaunų žmonių realybės pojūtį.
Didžiausias atotrūkis – apsaugos ir švietimo srityse
Personalo specialistė Rita Karavaitienė tv3.lt pastebi, kad ryškiausias atotrūkis tarp kandidatų lūkesčių ir darbdavių siūlomo atlygio matomas tada, kai siūlomas minimalus darbo užmokestis, o reikalavimai kandidatui – aukšti ir specifiniai.
2025 m. pirmojo ketvirčio „CVbankas.lt” duomenys, kuriuos cituoja tv3.lt, atskleidžia, kad didžiausias atotrūkis tarp siūlomo ir pageidaujamo atlyginimo buvo apsaugos (28 proc.), švietimo, mokymų, kultūros (26 proc.) ir personalo valdymo (24 proc.) srityse.
Kylančios kainos – ne argumentas derybose
Nors daugelis kandidatų bando grįsti didesnius atlyginimų lūkesčius augančiomis kainomis, specialistai įspėja, kad tai nėra svarus argumentas. VDU docentė Viktorija Tauraitė tv3.lt pabrėžia, kad asmeninių išlaidų dydis nėra tinkamas argumentas derantis dėl darbo užmokesčio.
„Kai kalbama apie atlyginimą, reikia akcentuoti savo žinias, patirtį, gebėjimus ir kompetencijas”, – portalui tv3.lt pataria R. Karavaitienė.
Ką žmonės dabar skaito?
- Skubus įspėjimas „Gmail“ naudotojams
- Pervedimai iš kortelės į kortelę: ką reikia žinoti lietuviams pagal naujas ES taisykles
- Pasitikrinkite piniginę ir pažiūrėkite kokią banko kortelę turite. Visa ir Mastercard – koks skirtumas?
- Kaip išvalyti išmaniojo telefono atmintį, kad jis veiktų geriau
- Ar tiesa, kad išjungtas išmanusis telefonas vis tiek perduoda duomenis?
Ekspertai sutaria, kad sėkmingai derėtis dėl atlyginimo galima tik gerai išanalizavus darbo rinką ir realiai įvertinus savo kompetencijas. Priešingu atveju, kaip rodo praktika, kandidatai rizikuoja apskritai negauti darbo arba būti „nuleisti ant žemės” rinkos realijų.
Šaltinis: tv3.lt