Jono Valančiūno perėjimo į Atėnų „Panathinaikos” istorija primena serialą – kiekvieną dieną nauji posūkiai ir emocijos, prieštaringi pranešimai ir vis labiau įsisiūbuojančios aistrų bangos abipus Atlanto.
Penktadienį į Graikijos sostinę atvykęs Utenos krepšinio mokyklos auklėtinis šeštadienį pabudo su nemalonių naujienų dozė. JAV sporto žiniasklaida staiga ėmė skelbti, kad „Denver Nuggets” visai neketina taip lengvai atsisveikinti su lietuviu.
Denverio klubo pozicija aiški – jie nori, kad mainų sandoris, kuriuo Valančiūnas pateko į jų gretas, būtų įgyvendintas iki galo. Paprasčiau tariant, „Nuggets” mato 33-ejų metų vidurio puolėją savo ateities planuose ateinančiam sezonui.
Graikai nenusimena
Tačiau jei manote, kad tokie pranešimai atšaldė graikų entuziazmą, klystate. Vienas didžiausių Graikijos naujienų portalų gazzetta.gr drąsiai skelbia – Valančiūnas bus mūsų.
„Jonas Valančiūnas taps Panathinaikos nariu per 10 dienų”, – tokia antrašte pasipuošė graikiškos publikacijos. Atrodo, Atėnų žurnalistai turi kažką, ko nežino jų kolegos kitoje Atlanto pusėje, arba tiesiog demonstruoja tradicinį pietietišką optimizmą.
Pinigų klausimas
Visa ši situacija turi vieną esminį kabliuką – finansus. Kad Valančiūnas galėtų persikelti į Europą, jam reikėtų susitarti su NBA klubu dėl kompensacijos.
Skelbiama informacija kelia šypseną – „Nuggets” sutiktų paleisti lietuvį, jei jis atsisakytų visų finansinių pretenzijų. Kitaip tariant, „eik, jei nori, bet pinigų neprašyk”. Verslo pasaulyje tai vadinama derybų pozicija, nors labiau primena ultimatumą.
Graikų pasiūlymas skamba solidžiai – 3 metų kontraktas už 12 milijonų eurų. Tai reiškia po 4 milijonus per sezoną, kas Eurolygos standartais yra labai rimti pinigai.
- Galima važiuoti 130 km/h, bet daugelis važiuoja 100-120 km/h, kas čia vyksta?
- Ryanair įveda naują milžinišką 585 eurų baudą: už ką gali tekti mokėti keleiviams?
- Važiavau 90, 110 ir 140 km/h greičiu: štai kiek kuro sunaudojau kiekvienu atveju
- J. Valančiūno svajonė apie Eurolygą pakibo ant plauko. „Nuggets“ visus planus gali sugriauti
- Automobilių techninėje apžiūroje – didžiulės permainos: servisai galės tikrinti mašinas, bet ekspertai įspėja apie pavojų
Tuo tarpu NBA Valančiūno dabartinė sutartis verta 10,4 mln. JAV dolerių, bet garantuota tik vienam sezonui. Po to – neaišku. Taigi lietuviui reikia pasverti – vienerių metų garantijos NBA ar trejų metų stabilumas Europoje?
13 metų kelionė
Valančiūno NBA karjera – tai ištisa odisėja per penkis klubus. Pradėjęs „Toronto Raptors”, jis keliavo per „Memphis Grizzlies”, „New Orleans Pelicans”, „Washington Wizards” ir galiausiai atsidūrė „Sacramento Kings”.
Praėjusį sezoną su „Kings” jo statistika buvo solidžiai vidutiniška – 10,4 taško ir 7,7 atkovoto kamuolio per rungtynes. Ne superžvaigždės skaičiai, bet patikimo darbinio arklio rodikliai, kurių vertę supranta kiekvienas treneris.
Kas toliau?
Dabar viskas priklauso nuo to, ar Valančiūnas nori rizikuoti ir bandyti išsiderėti kompromisą su „Nuggets”, ar jam svarbiau garantuotas trejų metų kontraktas Europoje.
Graikai optimistiškai žiūri į ateitį ir tikisi, kad per 10 dienų viskas išsispręs jų naudai. Amerikiečiai ramiai laukia ir demonstruoja, kad jie niekur neskuba. O Valančiūnas… na, jis tikriausiai mėgaujasi Atėnų vaišingumu ir svarsto, kur geriau tęsti karjerą.
Platesnis kontekstas
Ši situacija atspindi platesnę tendenciją – vis daugiau veteranų NBA žaidėjų svarsto grįžimą į Europą. Stabilumas, mažesnis fizinis krūvis, galimybė žaisti arčiau namų – visa tai tampa vis patrauklesniais argumentais karjeros saulėlydyje.
Valančiūno atveju pridėkite dar ir galimybę žaisti vienoje geriausių Europos komandų, dalyvauti Eurolygoje ir būti pagrindiniu žaidėju, o ne vien rotacijos nariu.
Belieka laukti, kaip išsispręs ši krepšinio telenovela. Viena aišku – kad ir kur Valančiūnas žais kitą sezoną, lietuvių krepšinio gerbėjai atidžiai stebės kiekvieną jo žingsnį.