Donaldo Trumpo administracija galutinai nusprendė – liepos 9 diena taps lemtinga daugeliui pasaulio šalių, įskaitant Lietuvą. JAV iždo vadovas Scottas Bessentas sekmadienį patvirtino, kad Amerika ruošiasi įvesti masyvius muitus, jei nepavyks sudaryti prekybos susitarimų. Europos Sąjungai gresia 20 procentų tarifai.
18 didžiųjų kaltininkų sąrašas
JAV iždo departamento vadovas Scottas Bessentas, kaip praneša money.pl, atskleidė, kad Trumpo administracija sutelkė dėmesį į 18 svarbiausių prekybos partnerių. Šios šalys sudaro net 95 procentus viso Amerikos prekybos deficito.
Bessentas specialiai atsisakė įvardinti konkrečias valstybes, aiškindamas, kad „nenori jų atleisti nuo atsakomybės”, cituoja money.pl. Tačiau nesunku nuspėti, kad sąraše greičiausiai yra Kinija, Europos Sąjunga, Meksika, Kanada ir kitos stambiausios JAV prekybos partnerės.
Balandžio ultimatumas tampa realybe
Kaip primena money.pl, balandžio pradžioje Donaldas Trumpas paskelbė ambicingą planą, kuris apėmė daugiau nei 70 šalių. Prezidento planas buvo dviejų pakopų:
Universalus 10 procentų tarifas visam importui į JAV Individualūs tarifai atskiroms šalims – kai kuriems net rekordiniai
Money.pl pateiktame balandžio 2 dienos tarifų sąraše matyti, kad Europos Sąjungos šalims, įskaitant Lietuvą, buvo numatyti 20 procentų muitai. Tuomet šis planas buvo sustabdytas 90 dienų – būtent iki liepos 9 dienos.
100 laiškų mažesniems partneriams
Trumpo administracija nesnaudžia. Bessentas patvirtino money.pl, kad bus išsiųsti laiškai šimtui mažesnių prekybos partnerių su aiškia žinute – tarifai įsigalios, jei nebus pasiekti susitarimai.
„Prezidentas Trumpas išsiųs laiškus kai kuriems mūsų prekybos partneriams, pranešdamas jiems, kad jei jie nesiims veiksmų, rugpjūčio 1 d. jie grįš prie balandžio 2 d. tarifų lygio”, – money.pl cituoja Bessentą.
- Važiavau 90, 110 ir 140 km/h greičiu: štai kiek kuro sunaudojau kiekvienu atveju
- Ryanair įveda naują milžinišką 585 eurų baudą: už ką gali tekti mokėti keleiviams?
- Galima važiuoti 130 km/h, bet daugelis važiuoja 100-120 km/h, kas čia vyksta?
- Automobilių techninėje apžiūroje – didžiulės permainos: servisai galės tikrinti mašinas, bet ekspertai įspėja apie pavojų
- Kinija atsakė ES: uždraudė europiečiams dalyvauti medicinos įrangos konkursuose
Įdomu tai, kad jis kategoriškai paneigė, jog rugpjūčio 1-oji būtų naujas derybų terminas. Tai reiškia, kad Amerika nežada vilkinti proceso.
Prezidentas neketina trauktis
Dar praėjusią savaitę buvo vilties, kad Trumpas gali pratęsti terminą. Tačiau, kaip rašo money.pl, trečiadienį prezidentas aiškiai pareiškė – jokio termino pratęsimo nebus. Liepos 9-oji lieka galutine data.
Bessentas optimistiškai vertina situaciją: „Manau, kad labai greitai pamatysime keletą susitarimų”, cituoja jį money.pl. Jo nuomone, Jungtinės Valstijos yra arti prekybos susitarimų sudarymo su keliais partneriais.
Ką tai reiškia Lietuvai ir Europai
Jei ES nepavyks susitarti su Amerika iki liepos 9 dienos, pasekmės bus juntamos kiekvienam:
Brangs amerikietiškos prekės – 20 procentų tarifas reiškia, kad eksportuotojai turės pakelti kainas Nukentės eksportas – Lietuvos ir kitų ES šalių prekės Amerikoje taps mažiau konkurencingos Galimi atsakomieji tarifai – ES greičiausiai atsakys savo muitais amerikietiškoms prekėms
Ypač nukentėtų automobilių pramonė, žemės ūkio produktai, tekstilė ir elektronika – sektoriai, kurie sudaro didelę dalį ES eksporto į JAV.
Derybų maratonas jau prasidėjo
Nors oficialių pranešimų apie derybas su ES dar nėra, diplomatiniai šaltiniai teigia, kad užkulisinės diskusijos vyksta intensyviai. Europa turi mažiau nei savaitę įtikinti Trumpo administraciją, kad 20 procentų tarifai būtų katastrofa abiem pusėms.
Problema ta, kad Trumpas mato prekybos deficitą kaip asmeninį pralaimėjimą Amerikai. Jo nuomone, kiekvienas doleris prekybos deficito – tai doleris, pavogtas iš amerikiečių kišenių.
Kas gali sustabdyti tarifų cunamį
Ekspertai mato kelis scenarijus, kaip Europa galėtų išvengti tarifų smūgio:
Pažadai didinti amerikietiškų dujų importą – tai sumažintų prekybos deficitą Investicijų į JAV paketas – europiečių įmonės galėtų pažadėti kurti darbo vietas Amerikoje Gynybos išlaidų didinimas – NATO įsipareigojimai galėtų tapti derybų koziriu
Tačiau laikas bėga nepalankiai Europai. Liepos 9-oji artėja, o konkretaus susitarimo kontūrų dar nematyti.
Pasaulinės prekybos žemės drebėjimas
Jei Trumpo tarifai įsigalios pilna apimtimi, tai sukels didžiausią prekybos karą nuo Didžiosios depresijos laikų. 70 šalių, patekusių į tarifų sąrašą, sudaro didžiąją dalį pasaulinės ekonomikos.
Tarptautinis valiutos fondas jau įspėjo, kad tokie masiniai tarifai galėtų sumažinti pasaulinį BVP augimą 0,5-1 procentiniu punktu. Tai reikštų recesijos grėsmę daugelyje šalių.
Lietuvos verslas turi ruoštis
Nepriklausomai nuo derybų baigties, Lietuvos eksportuotojai turėtų ruoštis įvairiems scenarijams. Jei 20 procentų tarifai įsigalios, reikės arba absorbuoti nuostolius, arba kelti kainas amerikietiškiems pirkėjams.
Kai kurios įmonės jau dabar svarsto alternatyvias rinkas Azijoje ar Afrikoje. Kitos intensyvina derybas su amerikietiškais partneriais, bandydamos užsitikrinti ilgalaikius kontraktus iki tarifų įsigaliojimo.
Liepos 9-oji parodys, ar pasaulis žengia į naują prekybos karų erą, ar pavyks rasti kompromisą paskutinę minutę. Viena aišku – senosios laisvosios prekybos taisyklės jau nebegalioja.