Prekybos karas tarp Kinijos ir ES įsisiūbuoja – Pekinas įvedė draudimą Europos kompanijoms, kurios neturi gamyklų Kinijoje, dalyvauti valstybiniuose medicinos įrangos pirkimuose
Kinija priėmė sprendimą, kuris gali stipriai paveikti Europos medicinos įrangos gamintojus. Nuo šiol europietiškoms kompanijoms, neturinčioms gamybos Kinijos teritorijoje, uždrausta dalyvauti valstybiniuose konkursuose medicinos įrangos tiekimui, jei kontrakto vertė viršija 45 mln. juanių (apie 6,28 mln. JAV dolerių arba 5,8 mln. eurų).
Atsakas į ES sprendimą
Kinijos finansų ministerija patvirtino, kad šis sprendimas yra tiesioginis atsakas į Europos Sąjungos taikomus apribojimus kinų gamintojams. Įdomu tai, kad draudimas netaikomas toms Europos kompanijoms, kurios jau turi gamyklas Kinijoje – jos ir toliau galės dalyvauti konkursuose.
Naujosios taisyklės įsigaliojo iš karto po jų paskelbimo, nesuteikiant pereinamojo laikotarpio.
Kinija kaltina ES ignoravimu
Kinijos prekybos ministerijos atstovas pabrėžė, kad Pekinas ne kartą siūlė dialogą su ES siekiant išspręsti nesutarimus, tačiau Europos pusė nuolat ignoruoja šiuos pasiūlymus.
„Kinija daugeliu atvejų demonstravo gerą valią ir nuoširdumą. Nepaisant to, ES toliau įveda ribojimus ir stato naujus protekcionistinius barjerus”, – teigė ministerijos šaltinis.
Kas pradėjo pirmasis?
Svarbu priminti, kad birželio 20 dieną Europos Komisija paskelbė sprendimą neįsileisti Kinijos kompanijų į medicinos įrangos tiekimo konkursus ES šalyse, jei kontrakto suma viršija 5 mln. eurų. Kinijos atsakas atėjo po dviejų savaičių ir yra griežtesnis – ribojama suma didesnė (5,8 mln. eurų vietoj 5 mln. eurų).
- Karščio apokalipsė artėja: kaip gyvensime, kai termometrai rodys 50 laipsnių?
- Euras artėja prie 1,2 dolerio ribos ir kelia nerimą ECB
- Atlyginimų lenktynėse „Norfa” palieka konkurentus toli gale. Kokį atlyginimą gauna „Norfa” darbuotojai?
- J. Valančiūno svajonė apie Eurolygą pakibo ant plauko. „Nuggets“ visus planus gali sugriauti
- SEB klientas pasipiktinęs: 82 tūkstančiai eurų sąskaitoje, bet bankas sako „ne” grynųjų išmokėjimui
Ką tai reiškia paprastiems žmonėms?
Šis prekybos karas gali turėti rimtų pasekmių abiejose pusėse. Europos medicinos įrangos gamintojai praras prieigą prie milžiniškos Kinijos rinkos, o Kinijos ligoninės turės mažiau pasirinkimo galimybių įsigyjant modernią įrangą.
Ilgainiui tai gali paveikti medicinos paslaugų kainas ir kokybę abiejuose regionuose. Pacientams gali tekti ilgiau laukti modernios diagnostinės įrangos ar gydymo technologijų, nes sumažės konkurencija rinkoje.
Ar yra išeitis?
Situacija primena šaltojo karo laikus, tik šį kartą fronto linija eina per medicinos įrangos rinką. Abiejų pusių politikai turėtų susimąstyti, ar verta aukoti pacientų sveikatą dėl geopolitinių ambicijų.
Kol kas nematyti ženklų, kad konfliktas artėtų prie sprendimo. Priešingai – kiekvienas naujas žingsnis tik gilina nesutarimus tarp dviejų ekonominių milžinų.